İzmir’de 5 bin ücretsiz yağmur suyu deposu dağıtılmaya başlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuraklıkla mücadele için hayata geçirdiği Sünger Kent İzmir projesinde 5 bin bina için 5 bin ücretsiz yağmur suyu deposunun dağıtımı başladı. Başkan Tunç Soyer, “Düşen her bir damla suyu, düştüğü yerden alıp, akıp gitmesini engellemek zorundayız. Kuraklıkla mücadelede projemize paydaş olan herkese teşekkürler” dedi.

İzmir'de 5 bin ücretsiz yağmur suyu deposu dağıtılmaya başlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” vizyonu doğrultusunda hayata geçirilen Sünger Kent İzmir projesi çerçevesinde önemli bir aşamaya gelindi. Sürdürülebilir yağmur suyu yönetimini hedefleyen çalışma için 5 bin binaya 5 bin ücretsiz yağmur suyu deposunun dağıtımı başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yağmur suyunu depolayıp doğal su döngüsüne kazandırdığımız Sünger Kent projemiz çerçevesinde depo dağıtımımıza başladık. Düşen her bir damla suyu, düştüğü yerden alıp akıp gitmesini engellemek zorundayız. Kuraklıkla mücadelede projemize paydaş olan herkese teşekkürler” dedi.

YÜZDE 70 AZALTILMASI HEDEFLENİYOR

Sünger Kent İzmir projesiyle, yağmur suyu hasadına yönelik bir teşvik sistemi uygulanarak 5 bin binaya 5 bin yağmur suyu deposu dağıtımı ile İzmir’e 10 bin yağmur bahçesi kampanyası sürüyor. Projeyle İzmir’in 5 yıl içerisinde sünger bir kent olarak inşa edilmesi ve kentsel alanda yağmur suyu akışının beş yıl içerisinde yüzde 70 oranında azaltılması planlanıyor. Türkiye’nin en detaylı yağmur suyu hasadı ve su odaklı yeşil dönüşümlerini esas alan projenin en önemli özelliği kentte yaşayan tüm vatandaşların katılımına açık olmasıdır. Yağmurun bir damlasının bile israf edilmemesi amacıyla atılan adımlarla doğadan ilham alan, iklim krizi ve susuzlukla mücadele eden bir kent oluşturulması hedefleniyor.

İzmir’de 5 bin ücretsiz yağmur suyu deposu dağıtılmaya başlandı

Yorumlar kapalı.