İzmir’in denizi de “mükemmel” çıktı

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimi tarafından Türkiye'nin çeşitli noktalarında deniz, göl, ırmak gibi yüzme alanlarında su kalitesi izleme çalışması düzenledi. Çalışmalar kapsamında 15 günde bir il sağlık müdürlükleri tarafından numuneler alındı. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Halk Sağlığı Laboratuvarları'ndaki analizler sonucunda "mükemmel", "iyi", "yeterli" ve "kötü" olarak kategorize edilen yüzme alanlarının, İzmir’de 141 noktada “mükemmel” kategoride olduğu ve tüm yüzme alanlarının güvenle yüzülecek durumda olduğu açıklandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atıklar denize ulaşmıyor

TÜİK verilerine göre İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma tesisi sayısı ve kişi başına düşen ileri biyolojik yöntemle arıtılmış su miktarında Türkiye’nin lider şehri konumunda. Mevcut 70 arıtma tesisinin yanı sıra İZSU Genel Müdürlüğü İzmir’in 71’inci atık su arıtma tesisini, Yenişakran’da 2024 yılında hizmete alacak. Alaçatı Atıksu Arıtma Tesisi’nin ise kapasitesini artırılıyor. Ekim 2024’te tamamlanacak projeyle tesisin mevcut kapasitesi günlük 22 bin metreküpten yaklaşık 43 bin metreküpe çıkarılacak. Küçük Menderes Havzası’nda çevre kirliliğini önlemek ve havzanın temizliğini sürdürülebilir kılmak için ilçeye hizmet eden Torbalı Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesi ise üç kat artışla 21 bin metreküpten 58 bin metreküpe çıkarılıyor. Ayrancılar – Yazıbaşı Atıksu Arıtma Tesisi’nde devam eden kapasite artırım çalışmaları ile tesisin kapasitesi 3.5 kat artırıyor ve bölgenin endüstriyel atık sularının da tesise iletilerek arıtılması mümkün hale getiriliyor. Öte yandan Kiraz Atıksu Arıtma Tesisi projesiyle ilçenin çok sayıda mahallesinde oluşan atık suların arıtılması sağlanacak.
Büyükşehir Yasası’ndan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına sonradan dahil olan mahallelerde İZSU tarafından 40 adet paket atıksu arıtma tesisi projesi hayata geçiriliyor.

İzmir’in denizi de “mükemmel” çıktı

Yorumlar kapalı.