İzmir’in unutulmaz fili Pak Bahadır’ın iskeleti ziyaretçileri bekliyor

Kültürpark’taki kapatılan hayvanat bahçesinde uzun yıllar tek başına kaldıktan sonra 2007 yılında yaşama veda eden Asya fili Pak Bahadır’ın iskeleti Doğal Yaşam Parkı'ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi'nde yerini aldı. Pak Bahadır'ın iskeleti fillerin azalan popülasyonuna dikkati çekmek için 12 Ağustos'ta kutlanan Dünya Fil Günü’nde ziyarete açıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir dönem İzmir’in simgeleri arasında yer alan ve 45 yaşında hayatını kaybeden fil Pak Bahadır artık sadece hafızalarda yaşamayacak. İzmir’in efsane fili Pak Bahadır, ölümünün üzerinden 16 yıl geçtikten sonra yeniden ayağa kaldırıldı. Doğal Yaşam Parkı’ndaki mezarı açılarak, bilim insanlarının gözetiminde uzman ekiplerce gömüldüğü yerden iskeleti çıkarılan Pak Bahadır’ın kemikleri birleştirildi. Yaklaşık 250 kemik, titiz bir çalışmanın ardından bir araya getirilerek Doğal Yaşam Parkı’ndaki Hayvan İskeletleri Müzesi’ndeki yerini aldı. Pak Bahadır’ın iskeleti, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından “Tehdit Altındaki Türler Kırmızı Listesi”nde bulunan fillerin azalan popülasyonuna dikkati çekmek için 12 Ağustos’ta kutlanan Dünya Fil Günü’nde ziyarete açıldı. Böylece zürafa, su aygırı, dünyanın en büyük kara memelisi olan filin ve timsahın aynı konsept içerisinde bulunan ilk müzesi de İzmir’de hayata geçirildi.

İskeletler arasındaki farklılıkları gözlemleyecekler

Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Hande Özyoğurtçu Gültekin, çalışmanın üç ay gibi bir sürede tamamlandığını söyledi. Müze ziyaretçilerinin karada yaşayan en büyük memeli hayvan olan filin iskeletini yakından görme imkanı yakalayacaklarını belirten Gültekin, “Ziyaretçiler, müzedeki diğer iskeletler ile Bahadır’ın iskeletini karşılaştırma imkanı bulacak. Aralarındaki farkı gözlemleme şansı elde edecek. Kafalarına takılan soruları uzmanlara soracak. Özellikle küçük yaştaki ziyaretçilerimiz hayvan iskeletleri arasındaki anatomik farklılıkları erkenden öğrenecek” dedi.

İzmir’in unutulmaz fili Pak Bahadır’ın iskeleti ziyaretçileri bekliyor

Yorumlar kapalı.