İZSU’dan bir skandal daha! Pis suyu denize boşalttı

İZSU, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne gelen atık suları arıtmadan, denize kaçak deşarj ederken suçüstü yakalandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZSU, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne gelen atık suları arıtmadan, denize kaçak deşarj ederken suçüstü yakalandı. İZSU’ya toplamda 1 milyon 465 bin 898 lira para cezası kesildi.

Çiğli’de oturan vatandaşlardan CİMER’e ve Bakanlığın ihbar hattı ALO 181’e 100’ü aşkın pis koku şikayeti geldi. Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, kokunun kaynağını tespit edip önlem almak için çalışma başlattı.

Bölgedeki incelemelerini sürdüren bakanlığa bağlı ekipler, sanayi tesislerinin yanı sıra koku ölçümü yapmak için Çiğli Atık Su Arıtma Tesisine de gitti. Ekipler tesiste koku ölçümü yaptığı sırada İZSU, İzmir’in dört bir yanından kolektörler aracılığı ile Arıtma tesisine yönlendirilen ve önemli bir bölümü insan dışkısı kaynaklı pis sudan oluşan atıkları arıtmadan, kaçak olarak denize baypas etti.

Kesilen cezanın 586 bin 376 liralık bölümünü arıtma tesisinin çevre izin belgesi olmadan kaçak çalıştırılması oluştururken geriye kalan 146 bin 486 liralık kısmın ise arıtıldıktan sonra denize verilen gri sudaki parametreleri bakanlığa aktaran Atıksu durum izleme sisteminin yaklaşık 1 yıldır çalışmaması oluşturdu.

HABER MERKEZİ

İZSU’dan bir skandal daha! Pis suyu denize boşalttı

Yorumlar kapalı.