Kalkan ağından pazar çantası

86 yaşındaki Hasan Ersoy, uzun yıllar önce öğrendiği balık ipinden pazar çantası yapma işini ilerlemiş yaşına rağmen devam ettiriyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkçı arkadaşlarından ağ yapmayı öğrenen Ersoy, bir süre sonra bunu başka bir işe dönüştürmüş. Balık ipinden pazar çantası yapmaya karar veren Ersoy, bunu başardı. Uzun yıllar gemilerde çalışan Ersoy, yaptığı çantaları gittiği ülkelerdeki limanlarda satarak ek gelir elde etmeye başladı. Uzun süre gemilerde çalıştıktan sonra emekli olan Ersoy, ilerlemiş yaşına rağmen pazar çantası örmeye devam ediyor ve asla bırakmayacağını söylüyor. Ersoy, fileden pazar çantası yapmayı yaygınlaştırmak için bir de kurs açmış, fakat öğrencilerinin bir tanesi bile pazar çantası işini yapmadığından üzgün. Ersoy, kendi yaptığı çantaların kullanışlı olmasına dikkat çekerek herkese tavsiye ediyor.
File yapmaya başladığı yılları anlatan Hasan Ersoy yaptığı açıklamada, “File yapmayı ilk defa İstanbul Arnavutköy’de Ermeni balıkçı arkadaşlarımdan öğrendim. Ağ örmesini de 1952’de büyüklerimden öğrendim. Sonra bunu başka türlü bir şekilde çevirdik. 1962’den sonra naylon iplikler çıktı, Japonya’dan geldi. 1962’den bu tarafa 60 göz üzerine 20 kiloya kadar patates, elma, armut ve soğan alan veya karpuz koyabileceğin bir çanta yapıyorum. Sigara ve ateşe değdirmediğin sürece kullanabileceğin 9 numara kalkan ağı ipinden file pazar çantasını yapıyorum. Türkiye’nin her tarafına gittim. İspanya’ya, İngiltere’ye, Amerika’ya bu çantalardan sattım. Ben gemilerde çalıştım. 2004 yılında Fransa Lion’da 30 tane bu çantadan sattım. Çok şükür hâlâ devam ediyorum” diye konuştu.
HABER MERKEZİ

Kalkan ağından pazar çantası

Yorumlar kapalı.