Kanser hastalarına hayati öneriler!

Onkoloji Diyetisyeni Gamze Gültekin, “Son dönemde popüler olan aralıklı oruç yanıt aranan sorulardan. Bu diyet modelinin güvenli olup olmadığını bilmiyoruz. Doğru olan hastanın onkoloji diyetisyeninin hazırlayacağı kişiselleştirilmiş bir beslenme tedavi planı ile ilerlemesi” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kent Onkoloji Merkezi Uzman Diyetisyeni Gamze Gültekin, onkoloji diyetisyenliğinin kanser tedavisinin önemli bir parçası haline geldiğini söyledi. Kanser tedavi sürecinde onkoloji diyetisyeninin varlığının “oluşabilecek yan etkiler, besin- ilaç etkileşimleri, tüketilmemesi ve mutlaka tüketilmesi gereken besinler” gibi konularda hastalar için çok önemli olduğunu vurgulayan Gültekin, “Ortalıkta bilimsellikten uzak, kirli, yanlış bilgiler dolaşıyor. Hastalara çeşit çeşit bitkisel tedaviler öneriliyor. Onkoloji diyetisyeni olarak hastalarımızı bu hayati risk oluşturacak bilgilere karşı da uyarıyoruz” diye konuştu. Kanser tedavisinde hastaların kilo kontrolünün çok önemli olduğunu, bu nedenle Kent Onkoloji Merkezi’nde tedavi programı içinde her hastanın diyetisyen hizmeti aldığını belirten Gültekin, 5 sorunun yanıtının çok merak edildiğini söyledi. Gültekin bu soruları ve yanıtlarını sıralayıp hastalara da şu önerilerde bulundu:

Şeker kanseri besler mi?

Kanser hücreleri de dahil vücudumuzdaki tüm hücreler enerji için şekere ihtiyaç duyar. Daha az şeker tüketmek hücrelerin yavaş büyümesini sağlamadığı gibi daha fazla tüketimin de kanser hücresini beslediğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Asıl dikkat edilmesi gereken nokta fazla şeker tüketiminin kanser riskini artıran obeziteye yol açabilme ihtimalidir. Onkolojik tedaviler süresince bazen, enerjinin nereden geldiğinin önemsiz olduğu anlar olabilir. Onkoloji diyetisyeninize danışarak, kişiselleştirilmiş bir planda,  özellikle sütlaç, muhallebi gibi sütlü tatlılara güvenle yer verebilir, tüm şekerlerin kötü olmadığını hatırlayarak, porsiyon kontrolü ile meyve, sebze tam tahıl ürünlerini tüketebilirsiniz.

Kanser hastalarına hayati öneriler!

Yorumlar kapalı.