Kanser hastalarını sevindiren haber

Mahkeme kanser hastaları için hayati önem taşıyan ve fiyatı 50 bin lirayı aşan ilacın SGK tarafından karşılanmasına hükmetti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla İş Mahkemesi’nde görülen duruşmada ilacın Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) tarafından karşılanmasının yanı sıra, ilaç için daha önce yapılan ödemelerin de yine SGK tarafından iade edilmesine karar verdi.

Karar bu konuda mağdur olanlar için emsal niteliği taşıyor. Türkiye’de kanser hastalığında kullanılan ve fiyatı 50 bin liranın üzerinde olan “Tecentrig” isimli ilaç SGK tarafından karşılanmıyor.

Konuyla ilgili Muğla’da kanser hastası olan bir kişi, Sosyal Güvenlik Kurumunu mahkemeye verdi. Mahkeme 31 Ekim tarihli karar duruşmasında ilacın parasını karşılamayan SGK’yı haksız buldu.

Çıkan kararda, kanser hastalığında kullanılan “Tecentrig” isimli ilacın bedelinin herhangi bir kesinti yapılmadan SGK Başkanlığı tarafından karşılanması gerektiği belirtildi.

Ayrıca, dava tarihinden önce ilaçlar için ödenen yaklaşık 100 bin liranın da yine SGK tarafından hiçbir kesinti yapılmadan davacıya ödenmesine karar verildi.

Avukat Onur Uğur Kaplan, SGK tarafından özellikle kanser hastaları için hayati önem taşıyan akıllı ilaçların kullanılması ve kullanım bedellerine ilişkin geri ödemelerinin yapılmadığını belirterek, “Bu sebeple biz vatandaşlarımıza, özellikle bu ilaç bedellerinin günümüz şartlarında çok yüksek tutarlarda geldiğini dikkate alarak, haklarını mahkeme yolu ile aramalarını tavsiye ediyoruz. Burada öncelikli başvurulabilecek yollardan bir tanesi eğer iş kanununa tabii iseler mutlaka iş mahkemesinde, 657 sayılı devlet memurları kanununa tabii iseler idare mahkemesinde haklarını arayabilmeleri için, yerel mahkemelerden müracaat etmeleri gerekiyor. Özellikle İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Bölge Hukuk Dairesi tarafından her ne kadar Yargıtay’ın verdiği bir kısım kararlara karşı karar verilmiş olsa da, Bölge Adliye Mahkemesi genelde Yargıtay’ın bozma ilanlarına uymaktadır. Yargıtay’ın özellikle bozma ilanları son kararında, bu ilaçların hastanın sağlığında, hayat standartlarında olumlu etkisinin olup olmamasının araştırılmasını istemektedir. Bölge Adliye Mahkemesi’nde ise kavram karışıklığı nedeniyle bazı Yargıtay kararlarına karşı karar aldığı görülüyor. Ancak bizim açtığımız son davalarda Yerel Mahkemeler, Yargıtay’ın vermiş olduğu içtihatlar doğrultusunda karar verdi, böylece hastalar tedavide kullanılan ilaçların kurumca karşılanmasını sağlayabiliyor.” dedi.

HABER MERKEZİ

Kanser hastalarını sevindiren haber

Yorumlar kapalı.