Karşıyaka’da Zübeyde Hanım Koşusu gerçekleştirildi

Karşıyaka Belediyesi tarafından Anneler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve seçim nedeniyle bir hafta ertelenen Zübeyde Hanım Koşusu, bu sabah büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başvuruları 3,5 saat gibi rekor bir sürede dolan koşuda, Karşıyaka ve İzmir’in yanı sıra Mersin’den Gümüşhane’ye, İstanbul’dan Kayseri’ye kadar Türkiye’nin dört bir yanından gelen toplam 1750 katılımcı ter döktü. Çocuklar, ileri yaşlılar ve engelli bireylerin de yer aldığı organizasyon unutulmaz görüntülere sahne olurken; omuz omuza koşan tüm yurttaşlar, Atatürk’ü ve Zübeyde Hanım’ı bir kez daha sonsuz minnet ve saygıyla andı.

14 farklı kategori

Atatürk’ün Karşıyaka’ya emanet ettiği annesi anısına geleneksel hale getirilen koşu, bugün saat 09.00’da Anayasa Meydanı’ndan başladı. Sahil, Girne Caddesi ve Atatürk Caddesi boyunca devam eden koşu güzergahı, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda son buldu. Sıralamanın genel klasman ve 14 farklı kategorisinde yaş yapıldığı, çip sistemi ile izlenen etkinlik kapsamında toplam 4 bin metrelik parkur koşuldu. Her katılımcıya tişört ve madalya, kategorilerinde ilk üçe girenlere ise törenle kupa takdim edildi. Ayrıca sponsorlara da teşekkür plaketi verildi. Törenin katılımcıları arasında Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay ile başkan yardımcıları, bürokratlar, meclis üyeleri, Karşıyaka’nın eski belediye başkanlarından Şebnem Tabak, Türk Atletizmi’nin efsanelerinden Semra Aksu ile muhtarlar da yer aldı.

 84 Yaşında şampiyon

Erkekler 75 yaş ve üzeri kategorisini birinci tamamlayan Ergüder Yönt, “Dolu dolu 84 yaşındayım. 20 Haziran’da 85 yaşına gireceğim. Sizlere söyleyebileceğim şey şu; Sakın sigara içmeyin. Ben sigara içmediğim için sağlıklıyım. Biz her sene doktor muayenesinden geçiyoruz, öyle koşuyoruz. 14 Mart’ta İstanbul Balkan Şampiyonasında 400 metrede birinciyim, 3 bin metre yürüyüşte birinciyim, bayrak yarışında da birinciyim. Ayrıca 2 bin engel atlıyorum, su engeli. Onun da 75 ve 80 yaş kategorileri Balkan rekorları bana ait” dedi.

Haber Merkezi

 

Karşıyaka’da Zübeyde Hanım Koşusu gerçekleştirildi