Kazdıkça tarih çıkıyor!

İzmir’in Aliağa ilçesindeki Tisna Antik Kenti yakınlarındaki bir bölge daha birinci derece arkeolojik SİT ilan edilerek koruma altına alındı. Kınık’ta bir bölge üçüncü derece arkeolojik SİT ilan edildi.

Kazdıkça tarih çıkıyor!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kentteki arkeolojik alanlara yenilerini ekledi. İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yeni bölgeleri arkeolojik SİT ilan ettiğini açıkladı.

Resmi Gazete’de yer alan ilana göre Aliağa Uzunhasanlar Mahallesi sınırlarındaki üzerindeki antik yol bulunan bir parsel birinci derece arkeolojik SİT ilan edildi. Bu arkeolojik alan Tisna Antik Kenti yakınlarında yer alıyor.

Yine Kınık Arpardere Mahallesi sınırlarında üzerinde tarihi kalıntıların bulunduğu parsel ise üçüncü derece arkeolojik SİT ilan edildiği ilan edildi.

Kararlar şu şekilde:

– İzmir İli, Aliağa İlçesi, Uzunhasanlar Mahallesi, Şatır Mevkiinde, hazine mülkiyetinde ve mera niteliğindeki 157 ada 9 parsel numaralı taşınmazın sit talebi ile ilgili Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 12.06.2023 tarih ve 3882878 sayı ile kayıtlı rapor gereği Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan yüzey incelemeleri kapsamında tespiti yapılan alanın tesciline ilişkin 2863 sayılı Kanunun 7. maddesi gereği Kurul Müdürlüğüne iletilmiş olan kurum görüşleri ve konuya ilişkin Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 11.09.2023 tarih ve 2248766 sayı ile kayıtlı rapor okundu, ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; İzmir İli, Aliağa İlçesi, Uzunhasanlar Mahallesi, Şatır Mevkiinde, hazine mülkiyetinde kayıtlı 157 ada 9 numaralı parselde kayıtlı taşınmazın kararımız eki 1/5000 ölçekli harita üzerinde işaretlendiği şekli ile “Şatır Mevkii Antik Yolu” adı ile 1. (birinci) derece Arkeolojik sit olarak tescil edilmesine, ekli tescil fişinin uygun olduğuna karar verildi.

– İzmir İli, Kınık İlçesi, Arpadere Mahallesi, Dam Tepe Mevkiinde, hazine mülkiyetindeki 230 ada 1 parsel numaralı ve 247 ada 1 parsel numaralı taşınmazın sit talebi ile ilgili Bergama Müze Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 17.03.2023 tarih ve 3584903 sayı ile kayıtlı rapor gereği Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan yüzey incelemeleri kapsamında tespiti yapılan alanın tesciline ilişkin İzmir 2 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 26.04.2023 tarihli ve 3723544 sayılı yazısı ve eki kurum görüşü haritası, 2863 sayılı Kanunun 7. Maddesi gereği iletilen kurum görüşleri ve konuya ilişkin Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 11.09.2023 tarih ve 2248766 sayı ile kayıtlı rapor okundu, ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; İzmir İli, Kınık İlçesi, Arpadere Mahallesi, Dam Tepe Mevkiinde, hazine mülkiyetinde kayıtlı 230 ada 1 numaralı parselde ve 247 ada 1 numaralı parselde kayıtlı taşınmazların bir bölümünde yer alan alanın, kararımız eki 1/2000 ölçekli harita üzerinde işaretlendiği şekli ile 3. (Üçüncü) derece Arkeolojik sit olarak tescil edilmesine, ekli tescil fişinin uygun olduğuna karar verildi.

Haber Merkezi

Kazdıkça tarih çıkıyor!

Yorumlar kapalı.