Kemerönü için yürüdüler

Aydınlı çevreciler bir araya gelerek dünyada sadece 700 tane olduğu tahmin edilen Akdeniz Foku’nun mağarasına ev sahipliği yapan ve kıyıdaki son doğal alan Kuşadası Kemerönü mevkiinin korunmasını istedi

Kemerönü için yürüdüler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuşadası Sivil Toplum Örgütleri adıyla bir araya gelen çevreciler, büyük bir bölümü ağaçlandırma ve bir kısmının yeşil alan olarak belirtilen Kemerönü doğal alanının, farklı bir amaçla kullanılmasının önüne geçilmesi için çağrıda bulundu. Kuşadası Sivil Toplum Örgütleri adıyla yapılan basın açıklamasında, alanın koruma statüsüyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulanırken, “Kemerönü mevkiindeki kentin son kalan ve mutlaka korunması gereken bu doğal alanın doğal dokusu bozulmadan geleceğe taşınmalıdır” denildi.

400 TÜR BİTKİ

Konu ile ilgili Kuşadası Belediye Başkanlığı’na Koruma Amaçlı İmar Planı yapılmasıyla ilgili bir raporu dilekçeyle sunduklarının ifade edildiği açıklamanın devamında, “Kuşadası kıyısal alanında Kemerönü mevkiinde hazineye kayıtlı 235 dönümlük doğal alan günümüze kadar korunarak gelmiştir. Bahse konu olan doğal alan, EKODOSD Bilim Danışmanı Prof. Dr. Ali Çelik tarafından, Kuşadası Belediyesi ve EKODOSD işbirliğiyle aktif vejetasyon sezonunun farklı dönemlerinde arazi çalışmaları çerçevesinde bitki örnekleri toplanarak, mevsimsel değişimlere bağlı gözlemler yapılmış ve doğal floranın en güzel örneklerinin olduğu 400’e yakın bitkinin varlığı, yapılan bitki envanter çalışmaları sonucu tespit edilmiştir. Doğal alanın kıyı kayalıklarında dünyada 700, Ege kıyılarında 100 kadar olduğu tahmin edilen, dünyada nesli tehlike altında bulunan Akdeniz Foku’na ait bir mağara bulunmaktadır. Sualtı faunası ve posidonia oceanica türü deniz erişteleri açısından endemik ve zengin türlere sahiptir. Aynı kıyısal alanda bulunan 3 mağarayı yüzlerce Kaya Güvercininin kullandığı tespit edilmiştir. Doğal alanın bir bölümünde arkeolojik sit olarak tescillenen bir su sarnıcı bulunmaktadır. Burası Kuşadası’nın kent içinde yapılaşmalardan ve tahribatlardan kendini kurtarabilmiş tek doğal alanıdır. Kuşadası sivil toplum örgütleri olarak, planlarda da görüldüğü gibi büyük bir bölümü ağaçlandırma ve bir kısmının yeşil alan olarak belirtilen doğal alanın, farklı bir amaçla kullanılmasının önüne geçilmesi için, son derece gerekli ve önemli olan bir koruma statüsüyle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kemerönü mevkiindeki kentin son kalan ve mutlaka korunması gereken bu doğal alanın doğal dokusu bozulmadan geleceğe taşınmalıdır. Burada alanın bir bütün olarak korunması ve gelecek kuşaklara bir kültürel ve tarihi miras olarak kalması için, Kuşadası Belediye Başkanlığı’na Koruma Amaçlı İmar Planı yapılmasıyla ilgili bir raporu dilekçeyle sunduk” ifadeleri kullanıldı.

İHA

Kemerönü için yürüdüler

Yorumlar kapalı.