Kentler birliği yeniden

Kentler birliği yeniden

12 kenti kültür rotası üzerinden bir araya getirerek bir tarihin yeniden hayat bulacağı İon Kentler Birliği Projesi’nin lansmanı Teos Antik Kenti’nde gerçekleştirildi

“Evvel zaman içinde diye başlar masallar. Evvel zaman içinde dünyanın en güzel şehirlerinden birinde diye devam eder” İşte masallara konu olan dünyanın en güzel şehirlerini barından Ege’de antik kentler İon Kentler Birliği projesi ile bir araya geldi. 12 İon Kentini kültür rotası üzerinden bir araya getirerek Ege’nin dünyaya açılmasını sağlayacak “İON KENTLER BİRLİĞİ” projesinin lansmanı Teos Antik Kenti’nde yapıldı. 

DÜNYAYA ÇAĞRI VAR

12 İon kentini kültür rotası üzerinden bir araya getirerek kentlerin yepyeni bir anlayış ile dünyaya açılmasına olanak sağlayacak İon Kentler Birliği Projesi Seferihisar’dan yola çıktı. Kolophon (Menderes), Miletos(Didim),  Myus(Söke), Priene(Söke), Ephesos(Selçuk), Lebedos(Seferihisar),Teos(Seferihisar), Klazomenai(Urla), Erythrai(Çeşme), Phokaia(Foça), Samos(Samos), Chios(Sakız) şehirlerinden oluşan bir antik kentler birliği üzerinden turizm gelirini arttırmak için çalışmalara başlayan Seferihisar Belediyesi, diğer katılımcı şehirlerin belediye başkanları  ile beraber projenin startını verdi.  20 bin kişinin antik kenti doldurduğu görkemli lansman gecesinde konuşan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin projenin kentin geleceğini şekillendireceğini belirterek kültür-sanat odaklı projenin lansmanını dünyadaki ilk sanatçılar birliğinin kurulduğu Teos’ta gerçekleşmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

KÜLTÜR DESTİNASYONU

Projenin Selçuk, Seferihisar; Çeşme, Foça, Didim, Urla, Menderes, Söke, Sakız ve Samos şehirlerinden oluşan “ İon Yolu” çatısı altında bir turizm destinasyonu oluşturulmasını sağlayacağını belirten Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “ Bu sayede kentler arasında bir bağ oluşacak. Bir hikâyenin parçası olan bu kentlerde Efes’i ziyaret eden Seferihisar’a gelerek Teos’u da görmek isteyecek hikâyenin geri kalanını anlamak için Milet’e oradan da Foça’ya gidecek.” İon Kentleri Birliği Projesi” partner şehirlerin kültür ve turizm odaklı iş birliklerini geliştirip ulusal ve uluslararası alanda görünürlük ve kazanç sağlamalarına olanak sağlayacak. Kültürel mirasa sahip Türkiye’deki diğer şehirlere örnek olacak bu proje aynı zamanda uluslararası alanda iş birliği ve dostluğu geliştirebilmek adına örnek bir model olacak” diye konuştu.

 “EGE’NİN İKİ YAKASI BİR” İon Kentler Birliği Projesi’nin lansmanında Türkiye ve Yunanistan arasında yaratılmak istenen gerilime de değinen Yetişkin “Ülkeler arasında siyasi gerilimler olur. Fakat diplomasi bu yüzden vardır. Dünya artık savaştan bıktı, herkes barış içinde yaşamak istiyor. Üzülerek izliyoruz ki hem Yunanistan hem Türkiye yaratılan bu gerginliği seçim odaklı kullanıyor. Oysa ortak bir geçmiş var, tarih ve kültür var. Adaların belediyeleri ve halkı da Türkiye halkı ile kardeşlik ve dostlu içinde yaşamak istiyor. Bu proje ile ortak tarihimizin ve değerlerimizin umuyorum ki daha fazla farkına varabiliriz” dedi.