KESK’ten ‘TİS’ tepkisi: İktidar bizimle alay ediyor!

KESK İzmir Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde sunulan teklife tepki göstermek için bir araya geldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeniizmir.com Yazarı Sıla Arabacıoğlu’nun haberine göre; KESK İzmir Şubeler Platformu, 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde sunulan teklife tepki göstermek için greve gitti. SGK İzmir İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen KESK’li emekçiler, taleplerini sıraladı. Basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, “Hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için yüzde 14+ yüzde 9 maaş artışı, 2025 yılı için ise yüzde 6+ yüzde 5 maaş artışı teklif etmiştir. Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek. Enflasyon oranlarının bile altındaki teklifi ile hepimizle açıkça alay etmiştir” dedi.

‘TEKLİF ENFLASYONUN ALTINDA’

Güven, “KESK olarak en başından beri kamu işvereni olan hükümetin, geçtiğimiz 6 dönem boyunca yaptığı gibi bu dönem de masaya, tutmayan enflasyon hedeflerini, TÜİK sahte enflasyon rakamlarını temel alan bir maaş artışı teklifi ile gelmesi durumunda üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı ilan ettik.  Ne yazık ki hükümet bu kez bizi yanılttı. Açıkçası biz bile bu kadarını tahmin etmiyorduk. Enflasyon hedeflerinin bile altında artışları teklif diye sundu” diye konuştu.

Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Temmuz 2023 itibari ile 38 bin TL’ye ulaştığını belirten Mustafa Güven, “Buna rağmen kamu işvereni 2 gün önce açıkladığı teklifi ile mevcutta 22 bin TL olan eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük kamu emekçisi maaşının (15/1 hizmetli) tam iki yıl sonra 30 bin 425 TL olmasını vaat ediyor. Yine bugün 20 bin 350 TL olan bekar, en düşük kamu emekçisi maaşının ise iki yıl sonra 28 bin 145 TL olmasını vaat ediyor” ifadelerini kullandı.

‘YOKSULLUĞA DUR’

Güven, son bir ayda akaryakıt ve doğalgazda ÖTV artışı, hemen her şeyin KDV oranlarının artırılması, TL’nin döviz karşısında değer yitirmesi ile hızlanan zam kasırgası zincirleme bir şekilde iğneden ipliğe tüm ürünlere yansımaya devam ettiğini belirterek, “Bu durumda 2023 yılı için yüzde 58 olarak güncellenen enflasyon hedefi daha şimdiden kağıt üzerinde kalmıştır. Temmuz’da aldığımız maaş artışları bir ay geçmeden eridi. Hepimize dayatılan bu yoksulluğa dur deme vakti gelmedi mi?” açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi

KESK’ten ‘TİS’ tepkisi: İktidar bizimle alay ediyor!

Yorumlar kapalı.