Kılıçdaroğlu: En büyük umut basın

Marmaris Belediyesi öncülüğünde bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Yerel Medya Çalıştayı Anadolu Buluşması’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Kılıçdaroğlu, yanlışların giderilmesi konusunda en büyük umudunun yine basında olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu: En büyük umut basın
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmaris Belediyesi öncülüğünde bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Yerel Medya Çalıştayı Anadolu Buluşması’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması ile başladı.

Ülke genelinden yaklaşık 60 ilden 300 gazetecinin katılımıyla Yerel Medya Çalıştayı Anadolu Buluşması Marmaris İçmeler’deki bir otelde başladı. Bu yıl 3.’sü düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın ve medya sektöründe yaşanan tüm sıkıntılara vakıf olduğunu belirterek yanlışların giderilmesi konusunda en büyük umudunun yine basın olduğunu söyledi.

Uzun bir konuşma yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıya gelmeden önce tutuklu gazetecileri ziyaret ettiğini belirterek, içerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda insanların düşüncelerini açıklamasından dolayı tutuklanmaması gerektiğini ve bu durumun da 21. Yüzyıla yakışmadığını söyledi. Aslında aykırı düşünceye de ihtiyaç olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Atatürk ‘Basın milletin ortak sesidir’ diyor. Acaba bugün öyle mi. Marmaris Belediye Başkanı ‘Özgürce yazın bizim de ihtiyacımız var’ dedi. Doğru bir söz. Siyasetçi bazen çalışma koşulları içinde yaptığı hataları fark edemeyebilir. Siyasetçiler bu eleştirilerden kendilerine ders çıkarır. Gelişmiş demokrasilerde 4. güç medyadır. Yani yasama, yürütme ve yargıdan sonra basın gelir. Bizde ise yasama, yürütme, yargı ne alemde anlatmayayım. Medyanın içinde bulunduğu durum da farklı değil. Öyle bir noktaya geldik ki ortaklaşamıyoruz. Demokrasi insan hakları adalet konusunda ortaklaşmalıyız. Yolsuzluktan söz edene ‘Başka konu mu bulamadın’ diyorlar. Medyanın sorumluluğu belki benden de fazla. Ortak payda üzerinde düşüncelerimizi açıklarsak siyasetçinin daha dikkatli olmasını sağlarız. Bu görev medyanın üzerine düşüyor. Medya yasama yürütme ve yargıyı denetleyen haksızlıkları dile getiren bir organ. Bu nedenle medya demokrasilerde çok önemli” dedi.

Anayasa’da basının sansür edilemeyeceği açık açık belirtilmesine rağmen günümüzde bunun uygulanmadığını ifade eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, getirilen sansür uygulamasına da basının karşı gelip haykırmadığını ifade etti. Türkiye genelinde basının özellikle Anadolu’daki yerel basının ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, ”Tasarruf genelgesi çıkardılar. Günlük gazete alımı yapılmayacak. Türkiye Cumhuriyeti’nde gazete almayacaksınız diye genelge mi çıkartılır. Böyle tasarruf mu olur?” diyerek her geçen gün gazete ve yayın organlarının kapanmasının baskıcı yönetimleri memnun ettiğini ileri sürdü.

“BASINI DİSİPLİNE ETMEK İÇİN VARLAR”

Konuşmasında Basın İlan Kurumu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nu eleştirip bunların amacının basına destek değil disipline etmek olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, “Basın ilan kurumu ve RTÜK infaz kurumuna dönüştü. Bir şey oldu mu ‘ilanını kesiyorum’ diyor. Geldiğimiz durum yaşadığımız atmosfer iç açıcı değil. Bunlara karşı mücadele veriyoruz ama Parlementodaki sayısal çoğunluktan dolayı düşündüklerimizi gerçekleştiremiyoruz” dedi.

Ömrünün 27,5 yılının medyada geçtiğini ve bu kadar birbirine düşmanlaşan ayrışan bir medya yapısı görmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Oysa tam tersi olması gerekirdi. Süreç yanlış gittiği için büyük bir güven erozyonu ortaya çıkıyor. Doğru haberlere erişimi yasağı da yeni olmaya başladı. Eleştiri yapıyorsunuz doğru yazıyorsunuz mahkemeden o habere erişim yasağı geliyor. Kamu ilanları belli gazetelere tam sayfa belli gazetelere ise hiç verilmiyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: En büyük umut basın

Yorumlar kapalı.