Konak’ta Sancar Maruflu’ya anma etkinliği

İzmir’e olan sevdası ve vefasıyla hafızalarda unutulmaz bir iz bırakan İzmir Baba Sancar Maruflu, aramızdan ayrılışının ikinci yılında Konak Belediyesi’nin düzenlediği törenle anıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konak Belediyesi’nin kente armağanı olan ve Sancar Maruflu’nun adını taşıyan, Çınarlı Rekreasyon Alanı içindeki Sancar Maruflu Bilim Merkezi önünde düzenlenen anma törenine ev sahibi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi ve ilçe yöneticileri,  Sancar Maruflu’nun ağabeyi ve İstanbul Eski Milletvekili Selçuk Maruflu, Sancar Maruflu’nun oğlu Cevat Maruflu, torunu Defne Maruflu, Emekli Vali Doç. Dr. Mustafa Tamer,  68’liler Platformu Dönem Sözcüsü Nail Dağdelen ve platform üyeleri, CHP Konak İlçe kadın ve gençlik kolları, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, demokratik kitle örgütleri, dernek vakıf ve birliklerin başkan ve yöneticileri ile Maruflu’nun arkadaşları, dostları ve sevenleri katıldı. Maruflu’nun adını taşıyan bilim merkezinin önündeki büstüne kırmızı karanfillerin bırakıldığı törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da mesajlarını video kaydı ile gönderdi. Özlem ve vefa duygusunun derinden hissedildiği anmada konuşan Başkan Batur, “İzmir’de Sancar Maruflu deyince akla ilk gelen vefadır. Vefa denince de akla ilk Sancar Maruflu gelir. Sancar Maruflu eşittir vefa” sözleriyle İzmir Baba’nın İzmir için önemini dile getirdi.

 

“Ömrünü insanlığa adamış bir kanaat önderi”

Programı dolayısıyla anma törenine katılamayan ancak bir video kaydı göndererek Sancar Maruflu’yu anan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, duygulandıran konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Güzel İzmir’in simge isimlerinden, İzmir halkının İzmir Baba’sı Sancar Maruflu’nun anıldığı bu törene katılan herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkesin saygınlığını kazanmış; ömrünü insanlığa hizmete adamış büyük kanaat önderi Maruflu’yu saygı ve minnetle anıyorum. Kendisi son nefesine kadar yaptığı çalışmalar ve oluşturduğu eserlerle yaşamaya devam ediyor. Bizler çok iyi biliyoruz ki Maruflu’nun yardımseverliği İzmir sınırlarını aşmış, güzel ülkemizin her bir noktasına ulaşmıştır. Maruflu’nun örnek kişiliği onun yolunu düstur edinenlerde yaşamaya devam edecektir. Kendisini saygı ve minnetle anıyorum.”

 

Konak’ta Sancar Maruflu’ya anma etkinliği

Yorumlar kapalı.