Körfez taşması yerelin merceğinde… AK Partili Hızal: Yüzde 50 gibi bir bütçe yatırımı yok

İzmir’in en yoğun ve güçlü doğal afetinin denizi taşırarak şehri esir alması yerel meclisteki politikacıların gündemine sıkıştı. CHP’li Murat Aydın, şehrin denize teslim olmasını doğal afete ve gereğinden fazla suyun taşmasına bağlarken AK Parti İzmir Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İZSU'nun yatırımının yüzde 50 değil yüzde 10 olduğuna değindi.

AK PARTİLİ ÖZGÜR HIZAL
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/YENİ İZMİR-İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde İZSU Genel Kurulu’nun 2. Birleşiminin 2023 Kasım ayı olağan toplantısı gerçekleşti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İzmir Başkanvekili Mustafa Özuslu, toplantının yeterli sayıya ulaştığını aktararak kurula teşekkür etti. İzmir’in hafta sonu yaşadığı deniz taşmasına dikkat çekerek “Olması gerekenin çok üzerinde ve yoğunlukla şiddetle yaşanan iklim koşullarına, denizin taşmasında İZSU başta olmak üzere İtfaiye, Fen İşlerimize, 1200 personel ve 200 araçla sorun ve sıkıntı olan her bölgede görevi başında olan başta daire başkanımız ve sıralı tüm personellerimize, işçilere öncelikle teşekkür ederim” dedi.

Gündemin 2. Birleşimi maddesinin görüşülmesine geçilirken Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Köklü’nün kürsüye gelmesiyle sürdü. Türkiye’nin yüzde 74’ünün dış enerjiye bağımlı olduğuna aktaran Köklü, “Bu kadar yenilebilir enerjiye teşvik varken neden enerji fiyatları bu kadar yüksek.” dedi.

CHP-Murat Aydın
MURAT AYDIN

İZSU Genel Müdürlüğü’nün performans ve bütçe programını aktaran Köklü, katkı sunanlara ve katılımcılara da teşekkür etti. CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Suyun temini ve maliyeti, şehrin suya dayanıklı olması ve hasar koruma, atık ve körfez ile konuları değerlendirmeye çalışacağım. Hafta sonu olayı her şeyin önünde. Yaşanan küresel iklim krizinin her geçen gün şehri tehdit ediyor. 4,5 yıldır Soyer’in önderliğinde şehrin dirençli kent olduğunda sorun olduğu karşımıza çıktı. Deniz yükselmesiyle İzmir’in kıyı bölgelerinde ciddi sorunlara yol açtı. Vatandaşlarımızın ev ve işyerleri, araçları, yollarımız, alt yapımız önemli ölçüde hasar gördü. Yaşanan sorunların üstesinden gelmek için ilk andan itibaren İZSU ve İzBB birimleri sahadaydı ve büyük gayretle suyun deşarj edilmesinde emek sarf etti” dedi.

 ‘Hasar gören yurttaşlara destek sağlayacağız’

CHP’li Aydın şunları aktardı:

“Yaşanan fırtınayla birlikte ve yağışın da etkisiyle dalgalar denizin taşmasından meydana gelerek suyun etkilerini arttırdı. Karşıyaka meclis üyesi olmamla birlikte 2 yıl önce Karşıyaka’da yaptırılan set ile suyun ciddi sorunları azaltıldı. Bu setin etkisiyle deniz taşması biraz daha az yaşandı. İzBB ve birimleri bu hasarın meydana getirdiği yaraları sarmak için çalışmaları sürdürüyor. Bu konuda zarar gören yurttaşlara sosyal yardımlaşmayla destek sağlayacağız. Ancak şunu gördük ki, yaşanan olayın etkilerini gidermek için çok iş yapmamız gerek. İzBB ve İZSU Genel Müdürlüğü 22 milyarlık bir bütçeyle karşı karşıya. Bunların 11 milyar kesimi yatırıma ayrılıyor. Yaşanan deniz taşkınıyla ilgili olarak maalesef giderek kutuplaşan siyaset ve tartışma zemini sorunlarımızı doğru zeminde tartışmamıza yol açmıyor. Ebetteki İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) ve İZSU faaliyetleri eleştirilebilir, haktır. Çünkü bizlerde tam ve mükemmel yapılmasında iddia etmiyoruz. 2024 bütçesinde de daha iyi yapmak üzere tartışmaya çıkıyoruz. Sorunun nerede olduğunu algılayamazsak çözümü de doğru yerde bulamayız. İzmir’in dirençliliğini arttırmak hepimizin temel sorunudur. Doğanın korunmasında da sorumluluk hepimizindir.”

‘Yaraları saracağız’

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Görüşmelerini yaptığımız ve oyladığımız sizler tarafından hazırlandığı ve bizler tarafından kullanıma hazırlanacak bütçe için de çok bir şey söylemeyeceğim. Birkaç eleştiri sunacağım. Yine bu vesileyle iki gün önce özellikle kıyı bölgesinde Karşıyaka-Alsancak bölgesinde deniz taşmasıyla mağduriyeti yaşayanlara geçmiş olsun diyorum. Bu hadiseden yaralanan tüm hemşerilerini zararlarını karşılayacağız ve yaralarını da saracağımızı temenni ediyorum” dedi.

‘Anlayış değişmezse sorunlar katlanarak devam eder’

“İZSU tabii çoğunlukla yapmış olduğu yatırımları yerin altına yapıyor. Çok fazla göremediğimiz ve görme imkanı olmayan hissettiğimiz yatırımları yapıyor. İZSU genel oturumlarda konuştuk ve eleştirdik. Şehrimizdeki birtakım sorunları yaşadık. Ne kadar yeterli ve faydalıydı aslında uzun uzun konuşmanın esprisi yok. Sokağa çıktığımızda belirli noktalarda çok da yeterli olmadığını görüyoruz. İzmir’de bir alt yapı sorunu var. Bir kanalizasyon sorunu ve ayrıştırma problemi car. Dönem dönem de artış gösteren bir koku problemi var mı? Var. Merkezdeki derelerle ilgili birtakım sorunlarımız var mı var, çevresel problemler var mı var? Bu sorun ise bugünü sorunu da değil. Bunu da görüyoruz. İzmir’deki koku problemi Tunç Soyer’in göreve gelmeden önce de vardı. Bundan 15 yıl önce de kanalizasyon ve ayrıştırma problemi vardı. Bundan 25 yıl önce İzmir’de başka çevresel problemi var mıydı, vardı. İsimle değişiyor, ama anlayış değişmezse sorunlar katlanarak devam ediyor.

Bu sorunun bugünün sorunun olmadığının farkındayız. Son 25 yıllık CHP’nin yerelinde temel sorunu olduğunu biliyoruz Temeldeki itiraz da budur. Alt yapı gibi önemli ve temel sorunu çok kısa sürede biteceğini ve sorunlarını da tamamlanmayacağını da biliyoruz Fotoğraftın büyüğünde don 25 yıllıkta ortadan kaldırılması gereken sorunların yeterli iradenin ortada yolmadığını söyleyebilirim. Hiçbir şey yapmadınız demeyeceğiz.”

‘İZSU yatırımı yüzde 10’

“Çiğli’deki 4. Faz inşaatını 10 yıldan fazladır tamamlayamadığınızda o Körfez’in daha fazla kirletir ve sizler de bu Körfez’i temizlemek zorunda alırsınız. Ya da biz temizlemek zorunda kalırız. İZSU 1 saniye bile kaybetmeden yatırım yapmak zorunda. İZSU’nun diğer kurumlardan temek farkı da budur. İZSU ise bu yatırımları sattığı sulardan elde edilebilir. Buradaki asıl sorun, arkadaşlarımız kitapçığı alıp muhasebe ve bütçeleme ile hatırladıkları bütçeyle ‘şöyle bir yatırım’ bütçesiyle karşımıza çıktı. Yüzde 50 gibi bir bütçe yatırımı yok. İZSU yatırım yüzde 10 oranında yatırımı vardır. Yatırım dediğimizde kanalizasyon ve logar kapaklarını temizlemek, su depoları temizlemek değildir. Yatırım demek İzmir’de yeni tesis ve enerji tesisleri akıllara gelmedi. Bu da yüzde 10 ile ölçülür. 25 yıldır bu şekilde ilerlediğiniz için İzmir’de bu sorunlar yaşıyor. 4,5 yıllık Tunç Soyer, bir samimiyet testinden geçiyor ve bu son yılında da bu samimiyet testinden geçmiyor.”

Körfez taşması yerelin merceğinde… AK Partili Hızal: Yüzde 50 gibi bir bütçe yatırımı yok

Yorumlar kapalı.