Köylere toplu ulaşım yok!

Türkiye’nin en gelişmiş 3. şehri. Bu özelliklerine rağmen, yapılan yatırımlar şehrin merkezinden uzaklaşmıyor. İzmir’in birçok köyünde vatandaşlar bir yerden bir yere gidebilmek için adeta ilkel koşullarda yaşama çalışıyor. Acil durumlarda, kışın kötü koşullarında ya yoldan geçen araçları durdurmaya ya da kendi tanıdığının arabasıyla ulaşımını sağlamaya çalışıyor. Çoğu zaman da sağlayamıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir gerek ekonomik gerek sosyo- kültürel gerekse de nüfus bakımından Türkiye’nin en gelişmiş 3’üncü şehri. Bu özelliklerine rağmen, yapılan yatırımlar şehrin merkezinden uzaklaşmıyor. İzmir’in birçok köyünde vatandaşlar bir yerden bir yere gidebilmek için adeta ilkel koşullarda yaşama çalışıyor. Acil durumlarda, kışın kötü koşullarında ya yoldan geçen araçları durdurmaya ya da kendi tanıdığının arabasıyla ulaşımını sağlamaya çalışıyor. Çoğu zamanda sağlayamıyor.

Seferihisar’ın köylerine ulaşılamıyor

Yeni İzmir Gazetesi’nden Şaha Çimen’in haberine göre ulaşım probleminin en yoğun hissedildiği yerden biri de Seferihisar. Seferihisar’ın köylerine toplu ulaşım nerdeyse imkansız. Bu köylerin başında Çamtepe, Gödence, Gölcük, Beyler, Kavakdere geliyor.
Daha önce Seferihisar’ın Çamtepe köyünde ulaşım probleminden dolayı bazı öğrencilerin okulu bıraktığı da ifade ediliyor.
“Yolarımız çok güzel ama ulaşımımız yok” diyen Seferihisar Kavakdere Köyü Muhtarı Murat Karaman, köylerde var olan yol sıkıntılarıyla alakalı dert yandı.

Murat Karaman

1000 haneye araç yok

Kavakdere Köyü’nün en büyük sorunlarının başında ulaşım sorununun geldiğini ifade eden Seferihisar Kavakdere Köyü Muhtarı Murat Karaman, köydeki ulaşım durumunu şöyle anlatıyor: “Ulaşımla alakalı Cumhuriyet, Atatürk, Kavakdere, Tepecik mahallesinin arka kısımlarında hiçbir ulaşım aracı, ESHOT, dolmuş vs. geçmemekte. Birçok kez ESHOT’a yazdık. Yetkililere başvurduk. Nüfus yetersizliğinden dolayı hat tahsis talebimiz kabul edilmedi. Ama burada benim tahminimce 1000’in üzerinde hane var. Ulaşım aracı hiç olmazsa sabah, öğlen ve akşam olmak üzere bile geçse insanlar tarafından tercih edileceğine inanıyorum. Bu güne kadar Kavakdere Köyü başta olmak üzere adını saydığım mahallerden ulaşım araçları içbir şekilde geçmedi.  Farklı bir güzergâh denendi yalnızca. O da yaklaşık 3 saat kadar uzundu. Yol çok uzun olunca bu güzergâh da tutmadı.”

“Halkın sorunu çözümsüz kalıyor”

Kavakdere Köyü’nde var olan ulaşım sıkıntısından dolayı insanların zor şartlarda hatta biraz da ilkel olacak yöntemlerle çözümlere gittiğini dile getiren Murat Karaman, devamında şunları aktarıyor: “Kendi aracı olan kendi imkanlarıyla bir şekilde köy dışına gidebiliyor. İhtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aracı olmayan komşularının imkânlarıyla birlikte hareket ederek ona göre çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bazen yoldan geçen araçlar durdurulmaya çalışılarak bir yerden bir yere giden çok fazla vatandaş olabiliyor. Bazen de ulaşım sorununa hiç çözüm bulunamıyor. Kavakdere köylüsü için bu çok zor oluyor. Buranın yağmuru çamuru, okulu, işi de olunca işin rengi de değişiyor. Halk ulaşım konusunda bir aciliyet olduğunda çözümsüz kalabiliyor. Yollarımız çok güzel ama maalesef ki ulaşımımız yok.”

 Günde 3 sefer iyi olur

Daha önce kendi imkanlarıyla bir şekilde yetkililere ulaştıklarını ancak yetkililerden olumlu dönüş alamadıklarını söyleyen Murat Karaman, “Köy halkı olarak ulaşım araçlarından ESHOT ya da dolmuşun bu güzergahtan geçmesi, Karakoç caddesi denilen güzergahtan geçmesini istiyoruz. Sabah, öğlen ve akşam bile olsa bizim için yeterli olacaktır” dedi.

Köylere toplu ulaşım yok!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 31 Mayıs 2023, 09:28

    Bilinçli yapılan şeyler. Köylüyü bezdirip dede toprağından uzaklaştırmak. Yeni gelenlerin hepsinin zaten arabası var. Mesele köylüyü köyünden etmek. Halâ kafanız yatmıyor mu? Sat ve git diyor. Ben geleceğim. Sen ne yaparsan yap diyor. Düzen seni yok ediyor. Bu kadar basit…

    Cevapla