Kripto paralar nereye gidiyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasaları küresel ekonomideki çalkantıyla birlikte gerilemesini sürdürüyor. ABD ekonomisinde enflasyona karşı alınan önlemlerin zayıf kalması, faiz artırım hızının yetersiz olması ve ABD’nin adım adım resesyona yaklaşmasından dolayı kripto paralardan kaçış devam ediyor. Bitcoin 24 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Kripto para piyasaları için tehlike çanları çalmaya başladı.

DÜŞÜŞ KASIMDA BAŞLADI

Kripto Para piyasalarının yüzü geçtiğimiz Kasım ayından bu yana gülmüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin spekülatif fiyat hareketleriyle bazı dönemdeler 3-5 bin dolarlık sıçrayış gösterse de sonrasında düşüşü daha sert oluyor. Boğa tuzağına düşen yatırımcılar sonrasında ise ayıların satışlarına maruz kalıyorlar. Boğalar piyasada alımı, ayılar ise satışı temsil ediyor.Kripto para birimleri geçtiğimiz Kasım ayındaki tarihi zirvelerinden oldukça uzakta seyretmeye başladı. Bitcoin 69 bin dolar Ethereum ise 4865 doları görmüştü.

NEDEN: ABD ENFLASYONU

ABD’de enflasyonun 40 yılın üzerine çıkması ve yüzde 8.6’ya ulaşması piyasalarda beklentileri artırdı. ABD Merkez Bankası Fed’in daha yüksek faiz artırımları piyasalarda fiyatlanmaya başladı. ABD ve Avrupa ekonomisinde kısa dönemde alınan enflasyonu dindirmeye yönelik adımlar henüz etkisini göstermedi. ABD’de enflasyon yüzde 8.6 seviyesindeyken faiz sadece yüzde 1 seviyesinde. Başka bir deyişle, Fed faizi artırdığını ve sözlü yönlendirmelerde bulunduğunu açıklasa da reel faiz yüzde 7.6 geride bulunuyor.

İŞSİZLİK DENGESİZ

ABD ekonomisinde işsizlik oranları da dengesini kaybetmeye başladı. Olumsuz gelen veriler resesyon ihtimallerini artırırken Fed’in faiz ve bilanço daraltma dışında yaptığı sözlü yönlendirmeler Piyasalar tarafından net olarak algılanmak istenmiyor.

ABD VERİLERİ ALTINI DA DESTEKLEMEYE BAŞLADI

ABD’den kötü gelen veriler sonrasında yatırımcılar dolar yerine altını tercih etmeye başladı. Bir süredir ons altın 1850 dolar seviyelerine sıkışmıştı. Geçtiğimiz Cuma günü ons altın 1882 dolar seviyesine kadar hızlı yükseliş göstermişti. Bu da paranın döviz ve kripto yerine altına kaydığını gösteriyor. Altın fiyatları riskli dönemlerde yükseliş hareketi gösterir ve yatırımcılar kendilerini enflasyona karşı altın alarak korumayı tercih eder.

Kripto paralar nereye gidiyor?

Yorumlar kapalı.