Kudüs’te sirenler… Hamas’tan ise Hizbullah çağrısı yükseldi

İsrail, kendine yapılan sürpriz saldırıya misliyle karşılık vereceğini belirterek savaş ilan etti

Kudüs'te sirenler... Hamas'tan ise Hizbullah çağrısı yükseldi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, birçok noktadan İsrail’e doğru onlarca roket attı. Söz konusu roketlerden bazıları, İsrail ordusuna ait “Demir Kubbe” hava savunma sistemlerince imha edilirken İsrail ordusu savaş haline geçtiğini duyurdu.

İsrail’de sirenler çalmaya devam ederken siviller havaalanlarına akın etmeye başladı.

Bunun üzerine Filistinli direniş örgütü Hamas, Lübnan’da konuşlu Hizbullah’a dayanışma çağrısı yaptı.

KUDÜS’TE SİRENLER ÇALIYOR

İsrail’in orta kesimleri ile Tel Aviv bölgesindeki siren sistemleri aktif hale getirildi.

Ordu, Gazze sınırı yakınlarındaki yerleşimcilerden güvenlik tehlikesi nedeniyle evlerinden çıkmamalarını istedi.

İsrail medyası da Tel Aviv’in de aralarında bulunduğu birçok bölgede siren seslerinin duyulduğunu aktardı.

İsrail basınına göre atılan roketlerden bazıları Askalan (Aşkelon), Usdud (Aşdod) kentlerine isabet etti.

GAZZE’DE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığından yapılan açıklamada da Gazze Şeridi’ndeki tüm okullarda ikinci bir duyuruya kadar eğitime ara verildiği duyuruldu.

‘AKSA TUFANI’ OPERASYONU

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Aksa Tufanı Harekatı’nı başlatarak İsrail’in ihlallerine son vermeye karar verdik. Cezayir, Fas, Mısır ve diğer ülkelerdeki kardeşlerimiz harekete geçin, çağrımıza kulak verin. Lübnan, Irak ve Suriye’deki kardeşler, bayrakları/cepheleri birleştirme günü geldi” denildi.

İSRAİL ORDUSU SAVAŞ ALARMI İLAN ETTİ

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik başlatılan saldırıların ardından İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Savaş durumu alarmı ilan ediyoruz. Son 1 saat içerisinde Gazze’den İsrail’e çok büyük ölçekte roket saldırıları başladı ve teröristler birkaç farklı noktadan İsrail’e sızdı. Sınıra yakın bölgelerdeki halkımıza korunaklı bölgelere yakın durmaları talimatı veriyoruz” ifadelerine yer verildi.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan bir diğer yazılı açıklamada da Hamas’ın roket fırlatma ve İsrail içine sızmayı içeren kapsamlı bir operasyon başlattığını duyurdu. İsrail ordusu, vatandaşlarından talimatlara uymasını talep etti.

Gazze’den atılan roketler nedeniyle Kudüs’te saldırı uyarı sirenleri çaldı. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’den ateşlenen füzeler nedeniyle Kudüs semalarında patlama sesleri duyuldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada Netanyahu’nun önümüzdeki saatlerde üst düzey güvenlik yetkilileriyle bir araya geleceği belirtildi.

SEDEROT’TA POLİS MERKEZİ ELE GEÇİRİLDİ

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden çıkan silahlı grup, yakınlardaki Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gazze’den İsrail bölgelerine sızan silahlı grup, Sederot kentinde bir polis merkezini ele geçirdi. İsrail ordusunun silahlı gruplarla çatışmaya girdiği ve yaralılar olduğu bildirildi. İsrail ordusu, Sderot kentinin girişinde yolları kapattı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi etrafında 80 kilometre yarıçapındaki bölgeyi askeri alan ilan etti.

İsrail’deki Kanal12 televizyonunun haberine göre, Gazze’den 4 ayrı Filistinli silahlı grup çevredeki yerleşim yerlerine girdi.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, birçok noktadan İsrail’e doğru onlarca roket attı. Saldırı sonrası Gazze – İsrail sınırı yakınındaki Sderot bölgesinde bazı yolların girişi İsrail güçleri tarafından kapatıldı.

HAMAS LİDERİ HANİYE ŞÜKÜR NAMAZI KILDI

Hamas lideri İsmail Haniye’nin saldırıların ardından şükür namazı kıldığı görüntüler paylaşıldı. Haniye’nin Katar’da olduğu düşünülüyor.

ASKERİ ARAÇLAR ELE GEÇİRİLDİ

İsrail ordusuna ait bir tankın, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı tarafından imha edildiği ve tankın içindeki askerlerin esir alındığı ileri sürüldü.

Filistin’den sosyal medya hesaplarında, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına yakın bir bölgede vurulmuş bir tankın yandığı görüntüler paylaşıldı.

Sosyal medyada ayrıca Kassam’a bağlı silahlı kişilerin İsrail’e ait askeri bir aracı Gazze içinde sürdüğü görüntüler de yer aldı.

Gazze sınırındaki bir İsrail üssünün ele geçirdildiği duyuruldu.

Kassam Tugayı’nın ele geçirdiği noktada İsrail askerlerinin esir alındığı görüntüler paylaşıldı.

İSRAİL’DEN İLK AÇIKLAMA

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail’in zor bir dönemden geçtiğini belirtti.

Herzog, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik başlatılan saldırıların ardından X sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“İsrail zor bir zamandan geçiyor.” ifadesini kullanan Herzog, İsraillilere ordu güçlerinin talimatlarını dinleme, karşılıklı güven ve sükunet gösterme çağrısında bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da X sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Hamas’ın sızma operasyonuyla bir saldırı altında oldukları ve kendilerini korumak için her şeyi yapacakları” ifade edildi.

İsrail Başbakanlığı da yerel saatle 13.00’te Tel Aviv’de güvenlik kabinesinin toplanacağını duyurdu.

Öte yandan ülkedeki tüm yedek askerler göreve çağırıldı.

HAMANEY’DEN SİNYAL

İran dini lideri Hamaney’in 3 Ekim’de yaptığı “Siyonist rejim ölüyor” paylaşımı, İsrail’e karşı düzenlenen operasyon sonrası yeniden gündeme geldi.

Öte yandan Hizbullah’ın Farsça hesabından “bugün tüm cephelerin birleştiği gündür” paylaşımı yapıldı. Hamaney’in siyonizm vurgulu mesajları ile değerlendirilince operasyonun arkasında İran’ın da olduğu iddiaları güçlenmiş oldu.

İSRAİL’DEN KARŞI SALDIRI: DEMİR KILIÇ OPERASYONU

İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, onlarca savaş uçağının Gazze Şeridi’ndeki farklı Hamas hedeflerini vurmaya başladığı belirtildi.

İsrail medyası, roket saldırıları sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’ü aşkın kişinin yaralandığını aktarmıştı.

HAMAS’A SOL DESTEK

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Hamas’ın başlattığı operasyona destek mesajı yayınladı.

Mesajda “Filistin halkını, saldırı karşısında dehşete uğramış siyonist düşmana karşı her sahada, her sokakta ve her alanda her türlü araç ile direnişe çağırıyoruz. FHKC, saldırının zamanlamasının şanlı Ekim Savaşı’na denk gelmesinin, Arap milleti halklarına ve bölge halklarına, bu savaşta kendi konumlarını fark etmeleri için bir çağrı olduğunu vurgulamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU: SAVAŞTAYIZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Savaştayız ve kazanacağız. Düşmanlarımız hiç bilmedikleri bir şekilde bedel ödeyecek” dedi.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI: HAMAS BÜYÜK HATA YAPTI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas’ın İsrail’e karşı savaş başlatarak “büyük bir hata” yaptığını söyledi.

Gallant, Gazze Şeridi’nde etkin Filistin direniş hareketi Hamas’ın İsrail’e düzenlediği roket saldırıları ve sızma operasyonuna ilişkin görüntülü bir mesaj yayımladı.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan mesajında Gallant, “Hamas bu sabah büyük bir hata yaptı ve İsrail devletine karşı savaş başlattı. İsrail askerleri her noktada düşmana karşı savaşıyor.” dedi.
İsrail vatandaşlarını güvenlik talimatlarına uymaya çağıran Gallant, İsrail’in “bu savaşı kazanacağını” savundu.

Öte yandan İsrail ordusu, Gazze’de vurduğu hedeflerin görüntüsünü paylaştı.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarda 22 İsraillinin öldüğünü duyurdu.

AL Jazeera’da yayınlanan habere göre 500’den fazla yaralı İsrail askeri çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

FİLİSTİN KUVVETLERİ İSRAİLLİ KOMUTANI ESİR ALDI

İsrail ordusunun Gazze Şeridi komutanı Nimrod Aloni, Hamas güçleri tarafından esir alındı.

İSRAİL’DEN İRAN’A GÖZDAĞI: AĞIR KARŞILIK VERİLECEK

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, açıklamasının devamında İran’a gözdağı verdi.

Hamas operasyonunun arkasında İran olduğunu iddia eden Gallant, “Bize savaş ilan eden İran’dır. Ağır karşılık verilecek” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

 

Kudüs’te sirenler… Hamas’tan ise Hizbullah çağrısı yükseldi

Yorumlar kapalı.