Kurbanlık fiyatları yüzde 140 arttı

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, Enflasyonun yukarı yönlü seyrinin kurbanlık hayvanların fiyatında da artışa neden olduğunu belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Demet Gürgen

Genel olarak enflasyondaki yaşanan yükselişin kırmızı eti de doğrudan etkilediğinin altını çizen Şenkara, “Geçen sene mayıs ayında satılan kurbanlıklar ile bu yıl satışı gerçekleştirilecek kurbanlıklar arasında da fiyat bakımından çokça hissedilen bir yükseliş var. Enflasyonun yukarı yönlü seyri  kurbanlık hayvanların fiyatında da artışa neden oldu. Bu oran yöreden yöreye farklılık gösteriyor. Bazı yörelerde bu oran yüzde 130 iken bazı yörelerde ise yüzde 140 olarak değişiyor” dedi.

 

Üretici kâr etmiyor 

Fiyat artışının üreticiye kâr ettirmediğini dile getiren Şenkara, “Fiyat artışının sebebi üreticinin kullandığı malzemeler de değil. Üretici şuan kâr gütmüyor sadece işine devam ediyor. Artan yem fiyatları ve diğer maliyetler nedeni ile kâr çok mümkün olmuyor. Çünkü  fiyatlar üreticiyi de doğrudan etkiliyor.  Yükseliş gösteren tek ürün kırmızı et değil. Her alanda 3 ile 5 arasında bir artış mevcut. Ayağımıza giydiğimiz ayakkabıdan, sırtımıza giydiğimiz çantaya kadar fiyatlarımız yükseldi. Örnek verilen durum ürün alabilirlik ile alakalıdır. Alım gücü düştüğü için  bu tarz problemlerle karşılaşmak olası. Örneklendirmek gerekirse geçen sene 1 kilogram balık alan bir birey aynı fiyata ve kilograma balığı alabilmeli” ifadelerini kullandı.

 

“Fiyat haftalık olarak değişiyor”

Önceki dönemler de olduğu gibi et için sabit bir fiyatın verilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şenkara, “Fiyat haftalık olarak değişiyor. Et ve Süt Kurumu fiyat dengelemek için  bulunan tek kurum. Et ve Süt Kurumu belli dönemlerde müdahalelerde bulunuyor. Bu müdahaleler sonucu bazen yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir gerileme yaşanıyor. Fakat sonrasında fiyat tekrar artıyor. Yaşanan bu artış ise çoğunlukla gerileyen fiyatları da geçerek artışa devam ediyor. Bu yıl fiyatta cinsine göre canlı baskül de 130 ile 170 lira arasında değişiklik gösteriyor. Büyükbaş hayvanlarda da küçükbaş hayvanlarda da fiyatlar kendi içinde farklılıklar gösterir. Örneğin  400 kilo olan bir büyükbaş kilosu 150 liradan alınırsa 60 bin Türk lirasına tekabül ediyor. Fiyat düşürülmek istenirse kilo bakımından daha düşük olan hayvanlar talep edinilebilinir” diye konuştu.

 

Et fiyatları tekrar artar mı?

Fiyatların tekrar artma durumunun hareketli piyasa dolayısı ile öngörmenin mümkün olmadığını aktaran Şenkara, “Kurban bayramı sonrasında kesim fazla olursa arz talep dengesinde  bir değişiklik olacağından fiyat artışı yaşanabilir. Fakat ürün alabilme gücü düşük olduğu için kurbanlık alım durumu da düşük olabilir” dedi.

Kurbanlık fiyatları yüzde 140 arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir