Lastiklerin sırrını biliyor musunuz?

Lastiğinizin yanağında, bu konuda bir takım şeyleri anlamanıza olanak sağlayan çeşitli alfanümerik işaretler bulunur. Bu işaretlerin ne anlama geldiği birçok kişi tarafından merak ediliyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lastiğinizin yanağında, bu konuda bir takım şeyleri anlamanıza olanak sağlayan çeşitli alfanümerik işaretler bulunur. Bu işaretlerin ne anlama geldiği birçok kişi tarafından merak ediliyor. İşte o işaretlerin anlamları…

Lastik yük endeksi nedir?

Lastik yükü endeksi, tek bir lastikle taşınabilen maksimum yüke (kg olarak) karşılık gelen sayısal bir koddur.  Yük endeksi ve buna karşılık gelen maksimum lastik yükleri, standart bir tabloda listelenmiştir.

Lastiğinizin taşıyabileceği maksimum yükü veya araç üreticiniz tarafından önerilen yük endeksini öğrenmek için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir:

1 – Lastik yük endeksini bulun

Lastiğinizin yanağında şunlara benzeyen bir dizi sayı ve harf bulunmaktadır:

Lastik yük endeksini lastiğinizin yanağında bulabilirsiniz

Bunları sürücü kapısının üzerindeki etikette veya araç kullanım kitapçığında da bulabilirsiniz.

Bu sayılar ve yazılar lastiğe göre değişir. Bunlar lastik boyutunu, yük ve hız endeksini gösterir.

Bu kodlamanın ne anlama geldiğine bakalım:

 

Lastik genişliği Lastik yükseliği Lastik çapı Lastik yük endeksi Lastik hız endeksi
205 55 R17 91 V

Aynı boyuttaki lastiklerin farklı lastik yük ve hız endeksine sahip olabileceğini unutmayın. Bu nedenle lastikleri değiştirmeden önce lastik boyutunu, lastik hız ve lastik yük endeksini anlamak önemlidir.

Bu örnekte, lastik yük endeksi 91’dir.

2 – Lastik yük endeksi tablosu

Lastik yük endeksini not aldıktan sonra, bu tabloya bakarak maksimum lastik yükünü bulabilirsiniz:

Örneğimizde lastik yük endeksi 91’in maksimum lastik yükü 615 kg’a denk olduğunu görüyoruz.

Lastik üzerindeki XL ne demek?

Ayrıca bazı lastikler XL olarak işaretlenir. Bu, “Ekstra Yük” anlamına gelir.

Bu sadece lastiğin aynı boyuttaki standart lastiklerden daha ağır yük taşıyabilecek şekilde güçlendirildiği anlamına gelir. Bu tip lastik genellikle örneğin SUV gibi daha ağır taşıtlarda kullanılır.

Daha yüksek bir yük endeksine sahip bir lastiğe geçebilir miyim?

Yukarı belirtiğimiz gibi aynı boyuttaki lastiklerin farklı yük endeksi olabilir. Aşınmış lastikleri değiştirirken, orijinal üretici yük endeksinin (ve hız endeksinin) yanı sıra orijinal boyutlara sahip lastiklerin takılması önerilir.

Ne olursa olsun, “daha fazlasını yapabilen daha azını da yapabilir” ve elbette, aracınıza üreticinin belirttiğinden daha yüksek yük endeksine sahip lastikler takmak mümkündür. Bununla birlikte, lastik yükü kapasitesinden bağımsız olarak aracınız için izin verilen maksimum aks yükünde bir sınır olduğundan, orijinal üreticinin açıkladığından daha fazla yük taşıyamazsınız.

Peki ya boyut? Bunu değiştirmek mümkün mü?

Bu sorunuza dair yanıtı lastik boyutunun değiştirilmesiyle ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

Lastik hız endeksi

Lastik hız endeksi nedir?

Lastik hız endeksi, bir lastiğin maksimum yükte taşıyabileceği maksimum hızı gösterir.

Lastiğinizin yanağında (veya sürücü kapısındaki etikette veya kullanım kitapçığında), hız endeksi, yük endeksinin hemen yanındaki bir harfle tanımlanır.

Lastik hız endeksini lastik yanağında bulabilirsiniz

Burada, lastik hız endeksi V’dir.

Lastik hız endeksi tablosu

Bu endeksin hangi hıza karşılık geldiğini öğrenmek için aşağıdaki lastik hız endeksi tablosuna bakmanız yeterlidir:

Örneğin, lastik hız endeksi V ise, taşıyabileceği maksimum hız saatte 149 mil (240 km/sa) olacaktır.

Daha yüksek bir hız endeksine sahip lastiğe geçebilir miyim?

Lastikleriniz aşındığında, bunları eski lastiklerde belirtilenden daha yüksek hız endeksine sahip lastiklerle değiştirmek tam olarak mümkündür. Bununla birlikte, aşağıda belirtildiği üzere kış lastikleri veya Dört Mevsim Lastikler gibi kış kapasiteli lastikler takmadıkça, daha düşük hız endeksine sahip lastikleri kesinlikle takmamalısınız.

Kış lastiği için düşük hız endeksi seçme

Kış kapasiteli lastik kullanıyorsanız (3PMSF işaretli: kış lastikleri veya Dört Mevsim Lastikler), hız endeksi yaz lastiklerinizinkinden veya aracınıza takılan orijinal lastikten daha düşük olabilir.

Bu neden mümkün? Kış kapasiteli lastikler zorlu iklim koşullarında (karlı, buzlu yollar vb.) sürüş için farklı şekilde tasarlanmıştır ve aynı hız endeksine sahip olmayabilir.  Bununla birlikte, kışın genellikle yaz lastikleri ile kuru yolda sürdüğünüzden daha düşük bir hızda sürersiniz.

BK’da, kış kapasiteli lastiklerin hız endeksi hâlâ ulusal hız sınırının üzerindedir.  Her halükarda, sürücü, lastiğin maksimum hızını aşmamak için aracın hızını sınırlamalıdır.

HABER MERKEZİ

Lastiklerin sırrını biliyor musunuz?

Yorumlar kapalı.