Mayasız ayini nedir? İnsan kurban edildiği doğru mu?

Mayasız ayini nedir? insan kurban edildiği doğru mu? Ayrıntılı bilgileri sizin için hazırladık.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayasız ayini nedir sorusu sosyal medyada en çok araştırılan konular arasında geliyor. Ne olduğu çok fazla bilinmeyen mayasız ayini Türkiye’de ilk olarak Münevver Karabulut’un öldürülmesiyle gündeme gelmişti, ilerleyen yıllarda unutulan olay yine Münevver Karabulut cinayeti üzerinden gündeme getirildi.

Mayasız ayininin, reşit yaşa gelmiş bir erkeğin, bakire bir kadını öldürüp rüşdünü ispat etmesi ritüeli olduğu ve Cem Garipoğlu’nun Münevver Karabulu’u bu nedenle öldürdüğü iddia edildi. Bazı çevrelerce mayasız ayininin bir Yahudi geleneği olduğu iddia edilmiş, ancak bu iddialar şiddetle kınanmıştı.

MAYASIZ AYİNİ NEDİR?

Mayasız ayini Yahudi geleneklerinde İsrailoğulları’nın Mısır’dan kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle mayasız ekmek yiyerek ve dua ederek kutladıkları bir ritüeldir. Mayasız ayininde insan öldürmek gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi Yahudilerin tarih boyunca insan öldürerek düzenlediği hiç bir ayin yada geleneği olmamıştır.

İDDİALARIN KÖKENİ ORTAÇAĞ’DAN GELİYOR

Ortaçağ’da İspanya’da yaşanan Yahudi düşmanlığı neticesinde Yahudiler’in bir erkek çocuğu öldürerek ayin yaptığı iddia edilmiş ve bu iddiaya dayanarak İspanya’daki Yahudiler sürgün edilmek istenmiş bir kısmı ise katledilmişti. O tarihten sonra bu tür bir ayinin bir daha hiç gündeme gelmemiş olması bile iddianın asılsız olduğunu doğruluyor. İddiaların günümüzde gündeme gelmesi ise sosyal medyadaki birli kirliliğinden ve bazı çevrelerce Yahudi düşmanlığı oluşturulmaya çalışılmasından kaynaklanıyor.

 

Haber Merkezi

Mayasız ayini nedir? İnsan kurban edildiği doğru mu?

Yorumlar kapalı.