Meclis bugün açılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün açılıyor. Genel Kurul, saat 14:00'te resmi olarak başlayacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis kürsüsünden önemli mesajlar iletilmesi bekleniyor. Yeni dönemde, Meclis, bütçeden başlayarak milyonlarca kişiyi ilgilendiren pek çok yasal düzenlemeye odaklanacak.

Meclis bugün açılıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meclis’in açılışı saat 13:00’te Atatürk Anıtı’nda yapılacak bir törenle başlayacak. Törene Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ve milletvekilleri de katılacaklar.

Genel Kurul’un resmi açılışı saat 14:00’te gerçekleşecek. Meclis Başkanı’nın açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kürsüye çıkması ve yeni anayasa, ekonomi ve planlanan düzenlemeler hakkında önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

Meclis’in geleneksel resepsiyonu ise akşam saatlerinde düzenlenecek. Bu resepsiyona siyasi parti liderleri, milletvekilleri ve birçok önemli isim davet edildi.

YENİ VE SİVİL ANAYASA

Bu dönem Meclis’in en öncelikli gündemi, yeni ve sivil bir anayasa hazırlığıdır. Yeni dönemde, emeklilerden gençlere kadar toplumun her kesimini ilgilendiren önemli yasal düzenlemeler üzerinde çalışılacak. İlk yasa tekliflerinden biri emekli maaşlarına yönelik düzenlemeler olacak, ayrıca gençlere yönelik destekler de ele alınacak.

Başörtüsüne anayasal güvence sağlayacak bir düzenleme de gündemde, ve yeni bir Sivil Anayasa için çalışma takvimi belirlenmesi planlanıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), anayasa değişikliğinin Meclis’ten uzlaşma ile geçmesi için muhalefetin desteğini arayacaklar.

Meclis’e gelen ziyaretçi sayısı bazı günlerde 15.000’i aşması nedeniyle yeni dönemde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı ve Meclis ve çevresi bin 167 kamera ile gece gündüz izlenmeye başlandı.

Haber Merkezi

Meclis bugün açılıyor

Yorumlar kapalı.