Mehmet Şimşek’ten ‘yüzde 40 vergi’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa ve döviz kazançlarından elde edilen gelirlerinden yüzde 40'a kadar vergi için yetki alınması konusunda açıklamalarda bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimsek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, borsa ve döviz kazançlarından elde edilen gelirlerinden yüzde 40’a kadar vergi için yetki alınması konusunda açıklamalarda bulunarak yetkinin amacını açıkladı.

Enflasyonun tek haneye düşmesi durumunda yüksek sürdürülebilir büyümeyi sağlayabileceklerini bildiren Şimşek, hedeflerinin bu sene enflasyonu kontrol altına almak önümüzdeki yık sonunda ise yüzde 34’e indirmek, 2025 ve 2026 sonunda da tek haneye düşürmek olduğunu vurguladı.

Şimşek menkul kıymetlerden ve bankalara döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz ve kâr payı gelirlerinden yüzde 40’a kadar vergi alınması için Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesi konusunda şu değerlendirmede bulundu:

“Yüzde 40’a kadar vergi için yetki alınıyor. Bu yüzde 40 vergi olacağı anlamına gelmiyor. Önümüzdeki dönemde liralaşmayı desteklemek için vergiyi kullanıp bu sürece katkıda bulunabiliriz. Bu bir yetkidir. Şuanda vergi getirmiyoruz. Sadece yetki alıyoruz. Piyasa koşullarına bakacağız. Daha adil bir vergi sistemi ve verginin tabana yayılması için çok ciddi adım atacağız.”

“ÖTV, KDV ZAMLARI TEKRARLANMAYACAK”

Şimşek, açıklamalarında öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

“Para politikası enflasyon üzerinde gecikmeli etkili oluyor. Sadece zamana ihtiyacımız var. Türkiye’de birikimlerin önemli bir kısmı döviz cinsinden. Biz başından beri net olduk. Para politikasındaki bu rasyonelleşme ile birlikte, gelecek senenin ikinci yarısından itibaren çok güçlü bir dezenflasyon sürecine girecek. Temmuzda bütçeyi düzeltmek için KDV gibi, ÖTV gibi vergi artışlarına gittik. Bu vergi artışları tekrarlanmayacak. Kiraların artmasının iki sebebi var. Biri arızi, biri politika çerçevesi ile ilgili. Türkiye’de çok büyük bir deprem felaketi yaşandı. Bu da konut talebi ortaya çıkardı. Bunun etkisi var. Şuan bir konut seferberliğindeyiz. Son yıllarda reel faiz çok düşük olduğu için konut fiyatları çok hızlı arttı. Kira fiyatları da ona göre şekillendi. Bir taraftan konut arzını artıracağız. Bir taraftan fiyat artışlarını dezenflasyon süreciyle kontrol altına alınacak. Kira artışlarında da bir normalleşmeye doğru gideceğiz. Son dönemde fiyatlama davranışlarında ciddi bozulmalar var. Ancak iş dünyasının OVP’yi baz almaları kendileri için hayırlı olur. Eski alışkanlıkları ile devam ederlerse müşteri bulamazlar. Fiyat artışlarında makulleşmeye gitmeleri kaçınılmaz”

KKM’DEN ÇIKIŞ AÇIKLAMASI

Şimşek’in Kur Korumalı Mevduat (KKM) hakkındaki açıklamaları ise şöyle:

* Diğer bir hedefimiz burada kur korumalıdan çıkış. Çünkü kur korumalı bir koşullu yükümlülüktür devlet için. Yani bunun zamanla bitirilmesi gerekiyor. Buna yönelik çalışmalarımıza başladık.

* Kur korumalıda da azaltılması noktasında ilerleme sağlıyoruz. Bu konuda da önümüzdeki dönemde ilave adımlar atabiliriz.

* Dolayısıyla programın ana hedeflerine baktığınız zaman şunu kastediyoruz; Yüksek sürdürülebilir büyüme yani daha çok istihdam, daha dengeli büyüme. Bununla birlikte de makrofinansal istikrarın sağlandığı bir ortam. Rezerv birikimi o noktada devreye giriyor, fiyat istikrarı o noktada devreye giriyor.

Haber Merkezi

Mehmet Şimşek’ten ‘yüzde 40 vergi’ açıklaması

Yorumlar kapalı.