Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: Öğretmen atamaları için hazırlıklar başladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamalarda 2024 bütçesinin TBMM'de onaylandığını ve öğretmen atamaları için hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: Öğretmen atamaları için hazırlıklar başladı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekin, “2024 bütçesi TBMM’de onaylandıktan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımızla koordineli biçimde atama için bize tanımlanacak sayıyı belirleyeceğiz. Sonra da Bakanlıkta oturup hangi branşa ne kadar öğretmen alacağımızı belirleyeceğiz” dedi.

Ayrıca, Anayasa Mahkemesinin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmesi konusuna da değinen Tekin, “Öğretmenlik Meslek Kanunu geçtiğimiz yıl yasalaştı ancak Anayasa Mahkemesi bazı maddelerini iptal etti. Kanunu gözden geçireceklerini ve paydaşların önerileri doğrultusunda yeni bir düzenleme yapabileceklerini söyledi.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavına da değinen Bakan Tekin, uzman öğretmenlik için 58 bin 967, başöğretmenlik için 3 bin 921 öğretmenin başvurduğunu ve sınavın sonuçlarının bugün açıklandığını ifade etti.

Bakan Tekin, ayrıca “Öğretmenler Odası Buluşmaları” adı altında öğretmenlerle düzenledikleri toplantılarda eğitim sistemiyle ilgili öneri ve düşünceleri dinlediklerini belirtti.

Öğrenci başarısını artırmak amacıyla Türkçe dersinden en az 70 puan almayı gerektiren bir sistem üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Tekin, bu uygulamaların öğrencilerin ana dil becerilerini geliştirmeye yönelik olduğunu söyledi.

Ara tatillerle ilgili çalışmalara da değinen Bakan Tekin, ikinci dönem ara tatilinin Ramazan Bayramı tatiliyle örtüşeceğini ve bu konuda yapılan değerlendirmelerin İzleme Değerlendirme birimi tarafından rutin bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Son olarak, deprem bölgesindeki okullarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyarlılığını ve yapılan çalışmaları anlatan Bakan Tekin, 2024-2025 eğitim öğretim yılı başladığında hedeflerinin, 6 Şubat’tan önceki derslik düzeyine ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

Öğretmen atamaları ile ilgili güvence

Bakan Tekin, 2023 yılı için yapılan öğretmen atamalarına da değinerek, 45 bin yeni öğretmenin eylül başı itibarıyla göreve başladığını belirtti. 2024 bütçesinin onaylanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ile koordineli olarak öğretmen atamaları için belirlenecek sayıyı ve branş dağılımlarını adil ve hukuka uygun bir şekilde planlayacaklarını söyledi. Bakan Tekin, öğretmen adaylarının endişe etmemesi gerektiğini ve ihtiyaçlara pozitif ayrımcılık tanımadan adil bir dağılım yapacaklarını vurguladı.

Haber Merkezi

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: Öğretmen atamaları için hazırlıklar başladı

Yorumlar kapalı.