Miras sahipleri için devrim niteliğinde tapu değişikliği!

Miras kalan ve kardeşler arasında pay edilen gayrimenkul ve dükkan tapuları için yürürlükteki uygulamalarda önemli bir değişiklik yapıldı. Yapılan düzenleme ile hisseli tapu devri için noter onayı şartı artık geçerli değil.

Miras sahipleri için devrim niteliğinde tapu değişikliği!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yüksek enflasyon nedeniyle orta gelirli yurttaşlar için yeni bir gayrimenkul satın almak giderek zorlaşıyor.

Geçmiş yıllarda bir ev ya da dükkan satın alabilmiş milyonlarca ebeveyn, ekonomik durumlarının yetmemesi nedeniyle gayrimenkul tapularını çocukları arasında paylaşmayı tercih ediyor.

NOTER ONAYI ŞARTI KALDIRILDI

Bölünmüş malın satışında çıkan sorunların çözümü, genellikle bir kardeşin diğerlerinin hissesini satın alması yoluyla sağlanıyordu. Ancak yıllardır uygulanmakta olan yönetmelik gereği, kardeşler mirasa konu olan taşınmazın devri için noter onaylı bir sözleşmeye ihtiyaç duyuyorlardı.

Yapılan düzenleme ile hisseli tapu devri için noter onayı şartı artık yürürlükte değil.

Yeni uygulamaya göre, bu tarihten itibaren miras payının kardeşlere devri için iki taraf arasında yazılı bir sözleşme yapılması ve sözleşmenin imzalanması esnasında hisse sahibi tüm paydaşların hazır bulunması yeterli oluyor.

TÜM HİSSE SAHİPLERİ ORTAK KARAR ALMALI

Gerçek Gündem sitesinde yer alan habere göre, hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak karar alması ve tapu işlemlerinde hazır bulunması gerekir. Taraflar, arzu etmeleri halinde tapu devir işlemlerini yürütmesi için avukatlarına vekalet verebilir.

Hisseli tapu alırken ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri eksiksiz şekilde tamamlanmalı, satışa konu taşınmazın kesin ve net sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmeli.

TARAFLAR KARDEŞ İSE YAZILI SÖZLEŞME YETERLİ OLACAK

Hisseli tapu satış işlemlerinde mutlak suretle aranan noter şartı, devir işlemlerine konu tarafların ağabey-kardeşlik ilişkisi içerisinde olması halinde aranmayacak.

Tarafların, aynı anne ve babaya sahip olmaları halinde miras kalan evin devir işlemleri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların kesin satış işlemleri için, yüzdesine bakılmaksızın tüm pay sahiplerinin ortak onay şartı aranırken, tüm hisse sahiplerini temsil edecek bir avukata onay vermek ve yapılacak işlemleri kolaylaştırmak mümkün.

Satış işleminin ardından kendi payını satan tarafa, üzerinde anlaşılan payın maddi karşılığı ödenir.

Hisseli tapu devri için ilçe belediyelerinde yürütülecek tapu işlemlerinde tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması gerekiyor.

Haber Merkezi

Miras sahipleri için devrim niteliğinde tapu değişikliği!

Yorumlar kapalı.