Moody’s Türk bankalarının görünümünü değiştirdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankalarının görünümünü negatiften durağana çevirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Moody’s’in yaptığı açıklamaya göre, Türk hükümetinin mayıs ayındaki seçimler sonrasında ortodoks ekonomi politikalarını uygulama adımları, Türk bankalarının faaliyet ortamını olumlu bir şekilde etkiliyor.

Türk bankalarının faaliyet koşullarının, ekonomik büyümenin yavaşlamasının etkisiyle zorlu olduğu vurgulanan açıklamada, ancak hükümetin seçim sonrası ortodoks ekonomi politikalarına dönme çabalarının, bankaların faaliyet koşullarını desteklediği ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, yüksek enflasyon ve Türk lirasındaki değer kaybının tüketicilerin harcama gücünü ve borçluların borç ödeme kapasitesini olumsuz etkilediği belirtildi. Bununla birlikte, 2022’deki zirve seviyelerinden biraz gerileyen banka karlılığının hala sağlam olması bekleniyor.

Moody’s açıklamasında, Türk bankalarının dış fonlama pozisyonlarının ve dolarizasyon seviyelerinin düzeldiği, özellikle yabancı para biriminde likiditenin yeterli düzeyde kaldığının altı çizildi.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2 büyüme ve yüzde 51 enflasyonla büyüme göstermesinin öngörüldüğü belirtilen açıklamada, Avrupa pazarındaki duruma rağmen Türkiye’nin güçlü ihracat ve turizm sektörleri sayesinde büyümeyi sürdüreceği ifade edildi.

Öte yandan açıklamada, ekonomik dalgalanmalara rağmen Türk bankalarının fonlama ve likidite pozisyonlarının özellikle yabancı para biriminde belirgin şekilde iyileştiği belirtildi.

Haber Merkezi

Moody’s Türk bankalarının görünümünü değiştirdi!

Yorumlar kapalı.