Numan Kurtulmuş’a Arapça konuşan seçmen videosu soruldu

Geçtiğimiz günlerde A Haber'in İstanbul Havalimanı'ndan gerçekleştirdiği canlı yayında, oy kullanan Türkiye vatandaşı bir kişiyle röportaj yaptığı görüntüler gündem olmuştu. Seçmen Arapça konuşunca muhabir konuşmayı yarıda kesmişti. Özdağ ve Kurtulmuş basın açıklaması yaptığı sırada bahsi geçen röportaj hatırlatılarak Numan Kurtulmuş'a Arap seçmenlerle ilgili soru soruldu. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Numan Kurtulmuş, sorulan Arap seçmen sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

Ben videoyu görmedim ama Türkiye’de sayıları çok abartıldığı gibi olmayan, vatandaşlık kazanmış olan az sayıda Suriyelinin de T.C. vatandaşı olarak zaten oy kullanma hakkı var. T.C. vatandaşı olmayan bir kişinin oy kullanması mümkün mü? Ben videoyu bilmiyorum… Görmediğim bir şeyi cevaplandırmak durumunda bırakıyorsunuz ama T.C. vatandaşı olan herkesin oy kullanma hakkı var.

Ümit Özdağ ise o soruya şöyle yanıt verdi:

Videoyu gördüm paylaştım. A Haber teliften dolayı videoyu kaldırtmışlar hesabımdan. Hakikaten Türkçe bilmeyen insanların da seçmen olduğunu biliyoruz. Yurt dışında oy kullandıklarını biliyoruz. Afganistan’da doğmuş, Türk vatandaşı oy kullanıyor, böyle şeyler görüyoruz. Bu demokratik değil. Vatandaşlık verilenler 10 sene süre geçmeden Türkçe’yi öğrenmeden Türk milletinin kaderiyle ilgili oy kullanamasın. Gayrimenkul karşılığı vatandaşlık verilmesin. 

HABER MERKEZİ

Numan Kurtulmuş’a Arapça konuşan seçmen videosu soruldu