Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeği tescil aldı

Ürünlerin coğrafi işaretler aracılığıyla tescil edilerek koruma altına alınması ve ekonomik katma değerinin artırılması amacıyla başlatılan coğrafi işaret çalışmalarında 20 Nisan 2021 tarihinde Ödemiş Ticaret Odası'nın başvurusunu yaptığı meşhur “Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeği” 04 Ağustos 2023 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi. 

Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeği tescil aldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4 Ekim Çarşamba günü Ahrandı Restaurant’da Ödemiş Ticaret Odası tarafından “Coğrafi İşareti” alınan “ÖDEMİŞ NOHUT MAYALI EKMEĞİ” lansman toplantısı yapıldı.

Programa Ödemiş Kaymakam’ı Sayın Fatih AKSOY, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Sayın Hasan ÖZGE, Ödemiş Belediye Başkan Vekili Feridun AZEROĞLU, Beydağ Belediye Başkanı Feridun YILMAZLAR, Meslek Kuruluşlarının Başkanları, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sektör Temsilcileri, Oda Meclis Üyeleri katılım sağladı.

Lansman Toplantısında konuşmacı olarak söz alan; Tarım Yazarı ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsmail Uğural ve Yöresel Ürünler Ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı YÜciTA Başkanı Prof. Dr. Sayın Yavuz TEKELİOĞLU Coğrafi İşaretlerin önemi hakkında bilgilendirmeler de bulundu.

Ödemiş Ticaret Odası Başkan’ı İbrahim SURAV, “Lansmanını gerçekleştirdiğimiz “Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeğin” ayırt edici özellikleri ile coğrafi işaretini almış bulunmaktayız. Bu bizim altıncı coğrafi işaretli tescilimiz. Daha önce Çekişte Zeytinyağı, Çavuşdağı Kuru Fasulyesi, Ödemiş İpeği, Ödemiş köftesi ve Bozdağ kestane şekerine tescil aldık. Tüm yöremizde 6 farklı ürünü tescillendirdiğimiz için mutluyuz. ‘Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeği’ yöresel lezzet ve damak tadı olarak kültürel mirasımızdır.
Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeği 1890 senesinden beri Ödemiş fırıncıları tarafından dedelerden kalma işletmeler tarafından nesillerdir yapılmaktadır. Almış olduğumuz coğrafi işaretle bu kültürel mirasımız korunacak, gelecek nesillere aktarılacak, ilçemiz ’in de sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayacaktır. Bölgemiz için hayırlı olmasını diliyor, bu çalışmaya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

Ödemiş Nohut Mayalı Ekmeği tescil aldı

Yorumlar kapalı.