Öğrencilerin zam protestosuna 8 gözaltı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemek ücretlerinin yüzde 200 zamlanmasını yemekhanede protesto çıkarıldıktan sonra eden bazı öğrenciler, özel güvenlik tarafından yemekhaneden zor kullanılarak çıkarıldı. Öğrenci Kollektifleri, yemekhaneden çıkarılan 8 öğrencinin polis tarafından gözaltına alındıklarını öne sürdü.

Öğrencilerin zam protestosuna 8 gözaltı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi’ndeki yemekhanede, yemek ücretlerine gelen yüzde 200 zam öğrenciler tarafından üçüncü gününde de protesto edildi. Çatal ve kaşıkları masalara vurarak protestolarını sürdüren öğrencilerden bazıları, okulun özel güvenlik personeli tarafından zor kullanılarak yemekhaneden çıkarıldı.

CEP TELEFONUYLA KAYDETMİŞLERDİ

Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinin yemekhanelerinde zamları protesto eden öğrenciler, özel güvenlik personeli tarafından cep telefonuyla kayıt altına alındıkları görüntülere yansımıştı. Yemekhaneden zorla çıkarılan öğrencilerin, telefonla kayıt altına alınan öğrenciler oldukları ileri sürüldü.

GÖZALTINA ALINDILAR

Ege Üniversitesi Özgürlükçü Gençlik Öğrencisi Fadime Özdemir, hafta başı Ege Üniversitesi’nde başlayan ve ardından 9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinin de katıldığı yemek zammı protestolarında 8 öğrencinin gözaltına alındığını belirtti. Özdemir konuya ilişkin danışmanla görüşmeye giden öğrencilerin 45 dakika beklemelerine rağmen görüşemediklerine dikkat çekerek “Ardından gerçekleştirdikleri düzenli eylem için yemekhaneye geçiyorlar ve zorla çıkarılıp, dışarıda polis tarafından gözaltına alındı” açıklamasında bulundu.

Protestolarının, gelen zamların yanı sıra yetersizliği ve kalori dengesine yönelik olduğuna işaret eden Özdemir, “Bu protesto doğrudan yemekhane zamlarının geri çekilmesine yönelik bir faaliyetti. Ve bunun yanı sıra yemeklerin daha doyurucu, dengeli olması. Aynı şey Ege Üniversitesinde de yaşandı.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte yemekhane ücretlerine zam gelmişti. Yaklaşık yüzde 200 zam gelerek ücretler 5,80 TL’den 17 TL’ye çıkartılmıştı. Öğrenciler, yeni akademik yılın başlamasıyla birlikte yemek ücretlerine gelen zammı yemekhanede üç gündür protesto ediyorlar.

 

 

Haber Merkezi

Öğrencilerin zam protestosuna 8 gözaltı

Yorumlar kapalı.