Orhanlı köylülerinden bakanlığa JES resti!

Mahkeme kararlarına rağmen Bakanlığın JES şirketine bir kez daha onay vermesine tepki gösteren Orhanlı köylüleri vadilerine, zeytinliklerine, yuvalarına, sularına zarar verecek JES projelerine karşı mücadele edeceklerini açıkladı. 

Orhanlı köylülerinden bakanlığa JES resti!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Küçük Menderes Enerji Şirketi’nin İzmir’in Seferihisar Orhanlı Köyü ile Menderes Yeniköy arasında kalan mevkiide inşa etmek istediği JES, GES ve RES ile ilgili vermiş olduğu ‘ÇED olumlu’ kararı İZSU, Doğa Derneği, Orhanlı Doğa Kültürü Derneği, Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Sınırlı Sorumlu Seferihisar Kavakdere Köyü Sulama Kooperatifi  ve köylüler tarafından mahkemeye taşınmıştı. Dosyayı inceleyen İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi Bakanlığın ‘ÇED olumlu’ kararı ile ilgili iptal kararı vermişti.

Mahkemenin verdiği karar sonrası harekete geçen şirket Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2009/7 sayılı genelgesi doğrultusunda proje başvurusunda bulundu. Mahkeme kararları doğrultusunda güncellendiği ifade edilen proje tanıtım dosyasını inceleyen Bakanlık ‘ÇED olumlu’ kararı verdiğini duyurdu.

Bakanlığın verdiği izne Seferihisar Orhanlı köylülerinden tepki geldi. Yazılı açıklama yapan Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, JES şirketlerinin tarafından yaşam alanlarına zarar verecek projelerine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Orhanlı köylülerinden bakanlığa JES resti!

Yorumlar kapalı.