Övünç Demir canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu

Övünç Demir canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir TV isimli internet televizyonunda yayınlanan Politika Durağı isimli programa konuk olan Önceki Dönem CHP Torbalı İlçe Başkanı Övünç Demir, söze doğup büyüdüğü kentte siyaset yapmanın öneminin altını çizerek başladı. Demir, “İyi bir üniversite eğitimi aldım. Ailem bir kurul kurdu, ‘Yurt dışında hangi üniversiteye gideceksin?’ dediler, ben ‘Torbalı’ya döneceğim’ dedim. Annem bir taraftan ağlıyor, babam bir taraftan kızıyor. ‘Büyük adam olmanı istiyoruz’ dediler, ben de dedim ki, ‘Büyük adamlar döner, hikâyelerine kendi ilçelerinden başlarlar’… Benim hikâyem de böyle bir hikâye. Tabi yıllarca çok ciddi bir emek verdik, kolay bir süreç değil. Çok kaybettik siyasette. Kaybede kaybede büyüdük ve insan biriktirdik. Siyasette kaybedenin yanında çok kişi durmaz, ama duranlar da şüphe etmemeniz gerekir. O yüzden biz yüzlerce, binlerce arkadaşımızla birlikte bugünlere de beraber geldik” dedi.

KONGREDE YAŞANANLARI DETAYLARIYLA ANLATTI

Demir programda salona aday olarak girdiği ve ardından rotasını yerel kırarak damga vurduğu Torbalı İlçe Kongresi’nde yaşananları da detaylandırdı. Övünç Demir, “Delege seçimleri 3 Temmuz’da başladı ama bize yansıması Çarşamba gününü buldu. Ondan öncesinde ben ilçe başkanı adaylığımı açıklamıştım ve devam ettik. Genelgeyle ilgili olarak da bazı ilçelerin kapsam dışında tutulacağını dair bir tezim vardı. Bu konuyla ilgili olarak da il başkanımıza, genel merkezde genel başkan yardımcılarımıza, parti büyüklerimize danıştık. Torbalı biraz dışında tutulabilir diye düşünüyordum ama son haftalarda çok da istisnai tutulmayacağı yönünde bir algı yaratıldı. Bunu da bizim delegasyonumuz kongre gününe yaklaştıkça dert edindiler. Son gece çıkıp geldiler ve ‘Bu işi riske atacağız’… Ben de ‘Ben aday olarak kongre salonuna gireceğim’ dedim. Sabah 5’te listeyi bitirdik, konuşmamı hazırladık, listemi bastırdım ve salona girdim. Kongreye geçmiş dönem vekillerimizden gelenler oldu, Divan Başkanımız PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan geldi. Delegelerimiz onlara da bu genelge ile riski sorduklarında, ‘Risk var’ yanıtlarıyla o panik havası giderek arttı. En son bir delege ablamız ağlayarak geldi ve etrafımı sarıp, ‘Çık sor’ dediler. Öyle denilince, ben örgütümden başka kimseye bir şey sormadım bugüne kadar ve hep dediklerini yaptım. Bunu da görmezden gelemezdim, çıktım söz aldım ve ‘Arkadaşlar genelge gereği ilçe başkanı olmamı istiyorsanız ilçe başkanı olacağım, belediye başkanı adaylık dosyası alınacağı zaman dosya almamı istiyorsanız da dosya alacağım’ dedim. Ben ‘belediye başkanı adaylığı’ der demez salonda alkış kopunca buna karşı gelemezdim. Hatta şöyle bir anekdot da anlatayım. Ben yedeklere Halil Kabasakal’ı yazmıştım. İlçe Başkanı olması için. Onun bir maruzatı çıkınca Hakkı Ağabey’in ismi atıldı. Bir anda arkadaşlar ‘Çok iyi olur’ deyince ‘Hiç bir sorun yok’ dedim. Benim ismim çizilmeye başlandı, İzmir’de en çok çizik yiyen benimdir yani. 339 oy kullanıldı, tek adaylı seçimde kolay bir şey değildir. Hakkı Başkan da güçlü bir şekilde geldi” diye konuştu.

21 AYLIK GÖREV SÜRESİNDE NELER YAPTI?

Demir, 21 aylık görev süresinde yapılanları ise şu sözlerle anlattı: İlk önce doğru bir yapı kurmamız lazımdı. Çünkü Torbalı sürekli göç alıyor. 2019 yılında bizim 123 bin seçmenimiz vardı. 2023 genel seçimlerine 152 bin seçmenle girdik. Yani 3 yılda 30 bin sadece seçmen artışı. Bizim bunlara birebir temas etmemiz lazım. Fabrikalarda çalışan ciddi bir kesim var. Bu kitleye ulaşmak için tek çare evlere gidip kapılarını çalmaktı. Biz bunu başardık. 100 binden fazla seçmeni evinde ziyaret ettik. Öbek çalışmasından çok verim aldık. Bunun akabinde bir dinamizm geliyor örgüte… Kapı kapı gezdik, insanları samimiyetle dinledik. Bu çalışmayla kararsız çok seçmeni döndürdük. Bunun dışında partiye ciddi bir katılım yarattık. Benim görev süremde partiye 2 bin 400 üye yapıldı. Seçim sürecinde ne yorulduk, ne susadık, ne acıktık, ne uyuduk. Örgüt toparlandı. Delegasyon olarak da doğru bir yapı ortaya çıkarmaya çalıştık. Çalışanı çalışmayanın önünde tuttuk. Gönülden köprüler kurduk, çığ gibi büyüdü…

“ÖRGÜTÜN KUCAKLAŞMASINI ÖNERİYORUM”

”Partiyi kamuoyunda tartıştırmamak lazım” mesajı veren Demir, “Ben yıllarca kaybettim. İsmail Uygur çok iyi bir liderdi. Allah gani gani rahmet eylesin. Hep aramızı açarlardı, benim hiç bir şeyim olmadığı halde. Hep bir algı yaratırlardı. Üzüldüm, kırıldım, duvarları yumruklayacak duruma gelirsiniz. İftiralar atıldı, karalamalar yapıldı, itibarsızlaştırılmaya çalıştım… Hepsini geçin, 2019’da belediye başkan adayı açıklanmıştım, geri çekildim. Ağzımı açmadım, bir tane partimle ilgili adayla ilgili hiç bir şey söylemedim. CHP’nin gençlik kollarından gelenler iyi bilirler. Önce bunu öğretirler. CHP her şeyden daha üstündür. Ben eğer Övünç olarak denizde kum tanesi kadar bir fayda sağlayabiliyorsam ne mutlu bana! Kimse partiden üstün değildir, parti varsa biz varız. O yüzden de buradan herkesi partiye sahip çıkmayı, örgütün kucaklaşmasını öneriyorum” dedi.

“İTTİFAK OLMAYACAK GİBİ ÇALIŞMALIYIZ”

Yerel seçim öncesi süre gelen yıllarda AK Parti-CHP çekişmesine sahne olan Torbalı sandığı hakkında da bir değerlendirme yapan Demir, “Torbalı ne kadar metropol gibi dursa da ciddi bir kırsal nüfusta var. Bizim orada adaylar çok önemlidir. Partiden çok adaylara bağlıdır yerel seçimler. Burada sadece yapılması gereken şu, bizim CHP olarak ittifak kurulmayacakmış gibi çalışmamız lazım. İttifaklar kurulursa zaten bir sıkıntı yok. Diyelim ki ittifak kurulmadı seçime mi girmeyeceğiz? Gireceğiz ve girdiğimiz seçimi de kazanmak zorundayız. Bir de yerelde genelde ittifaklar tabanda kuruluyor zaten. Bizim diğer ittifak partileriyle hiç bir sorunumuz da yok, hepsiyle görüşüyoruz ama ittifak kurulmasa da seçimi kazanacak şekilde çalışmamız lazım” diye konuştu. Demir parti gündeminde değişim tartışmaları ekseninde ise şu mesajları verdi: Kemal Bey’in yıpratılmaması lazım. Genel Başkanımıza karşı bir itibarsızlaştırma da görülüyor kamuoyu nezdinde. Ne olursa olsun ben buna karşıyım. Genel Başkanımız kim olursa olsun kimse onu itibarsızlaştıramaz. Biz ona gövdemizi koyarız. Evet değişim olabilir bunun kararını da kurultay delegeleri verir. Belki tek aday belki iki aday girilir, onu bilemeyiz. Ben Kemal Bey’in çok düzgün karakterde bir insan olduğunu düşünüyorum. Keşke örgütlerimiz de iktidar olmak için onun kadar çalışsaydı.

KONGRELERE İLİŞKİN ÇARPICI ÖNERİ

Demir son olarak parti içinde önseçim ve dönem kuralı konularının öne çıktığı tüzük değişikliği hakkında ise, “Dönem sınırlamasıyla bu işi sınırlamamak lazım. Bir sistem kurulduktan sonra parti tabanı dönem sıralamasını kendiliğinden getirecektir. Bence biz parti içi yarışa çok enerji sarf ediyoruz. 2 yılda bir ilçe kongreleri oluyor, bunun 1 yılını kendi parti yarışımıza harcıyoruz. Burada yapılması gereken şu, çok iddialı bir şey söyleyeceğim: İlçelerde bir sandık alanı kuralım. Üyelerimiz cuma gününden başlasın pazar gününe kadar pazar gününe kadar 2 gün süre verelim, ilçe başkan adayları, ilçe yönetici adayları, il başkan adayları, genel başkan adayları, parti meclisi üyesi adayları… Hepsini bir pusulaya yazalım, üyeler kimi istiyorsa bir günde seçsin. Ondan sonra tek hedef iktidar olmak” dedi.

Övünç Demir Basın Ekibi

Övünç Demir canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu

Yorumlar kapalı.