Perseid Meteor Yağmuru hakkında merak edilenler!

Gökbilim meraklıları ve doğa tutkunları için heyecan verici bir olay yaklaşıyor. Her yıl Ağustos ayında gerçekleşen ve en parlak meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilen Perseid Meteor Yağmuru, izlemek isteyenleri gökyüzüne davet ediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Perseid Meteor Yağmuru, Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın Dünya’nın yörüngesini kestiği noktada yer alan toz ve kum tanelerinin atmosferimize girmesiyle ortaya çıkan görsel bir şölen olarak tanımlanabilir. Bu küçük parçacıklar atmosferimize girdiklerinde sürtünme nedeniyle yanarlar ve parlak izler bırakarak gökyüzünde hareket ederler. Bu olay, halk arasında “yıldız kayması” olarak da bilinir.

2023 Perseid Meteor Yağmuru, bu yıl Ağustos ayının 11-13 geceleri en iyi izlenebilecek. Uzmanlar, gözlem yapmak isteyenleri olabildiğince karanlık ve ışık kirliliğinin az olduğu bir bölgeye gitmeye, uygun bir yerde rahatça uzanarak gökyüzünü izlemeye teşvik ediyor. Ay ışığının parlaklığına dikkat etmek de önemlidir, çünkü ay ışığı meteorların parlaklığını gözlemlemekte zorluk çıkarabilir.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde şehir ışıklarından uzak bir noktada Perseid meteor yağmurları görülebilecek.  Perseid (Perse) gök taşı yağmuru, yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle ışık kirliliğinin az olduğu yüksek rakımlı alanlarda daha rahat bir şekilde gözlemlenebilecek.

Yasin Gülcü

Perseid Meteor Yağmuru hakkında merak edilenler!

Yorumlar kapalı.