‘Plastik dönüşümüne 6 ay kaldı, hazır olmalıyız’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından pilot olarak Ankara Kızılcahamam’da başlatılan Depozito Yönetim Sistemi’nin (DYS), 2024 yılında tüm Türkiye’yi kapsayacak olması “Sistemin altyapısı ne kadar hazır?” sorusunu sorduruyor. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi ve kullanılması sonrasında belirli bir depozito bedeli karşılığında iade alınmasını amaçlayan sistem ile 20 milyar plastik ve cam şişenin dönüştürülmesi ile yılda 1,3 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu elde edilmesi ve sera gazında 37 bin ton azaltıma gidilmesi hedefleniyor.

1 KEZ ERTELENDİ

 DYS’nin en önemli unsuru olan plastik şişelerin toplama ve ayrıştırma noktalarının, projenin ülke sathına yaygınlaşma hedefinin çok uzağında olduğuna dikkat çeken Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şener Gençer, plastik sektörü olarak uygulamayı başından beri desteklediklerini belirtti.

Zincir market ve AVM’lerde atık plastikleri toplayacak makinelerin kurulma sürecinin henüz hazır durumda değilken uygulamaya başlanmasının risk oluşturduğunu vurgulayan Gençer, “Benzer bir durum 2021 yılında da yaşanmış ve uygulamanın ülke sathına yaygınlaşacağı 1 Ocak 2022 tarihine hazır olunmakta sıkıntı yaşanmıştı. Plastik sektörünün temsilcileri olarak Bakanlığımıza gerekli uyarıları yapmıştık. Nitekim 1 Ocak 2022 olarak belirlenen tarih ötelenmek durumunda kalınmıştı. Yine aynı erteleme yaşanmaması için aynı uyarılarımızı tekrarlamayı görev saymaktayız” dedi.

‘Plastik dönüşümüne 6 ay kaldı, hazır olmalıyız’

Yorumlar kapalı.