Sağlık Bakanlığı’ndan antibiyotik uyarısı!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır" denilerek, bilinçsiz antibiyotik kullanımının bir halk sağlığı sorununa yol açtığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan antibiyotik uyarısı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı ,antibiyotik kullanımının ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmalarının yanlış olduğunu belirterek “Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından “18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” dolayısıyla yapılan paylaşımda, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiği vurgulandı.

Bakanlık, antibiyotiklerin, bilinçli kullanılmazsa bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğine dikkat çekti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır. Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı. Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim.”

Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı’ndan antibiyotik uyarısı!

Yorumlar kapalı.