Şehirleri sıcaklar şekillendirecek

Hava sıcaklığı günlük yaşamı ve insan sağlığını etkileyecek düzeylerde. Şehirlerdeki yapı yoğunluğu yüzünden bu sıcaklık daha da artıyor. Uzmanlar, kentlerde artan bina yoğunluğunun ısı adaları oluşturduğuna dikkat çekiyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen uyarıya göre bu hafta Türkiye’de sıcaklık artacak ve mevsim normallerinin 8 ila 10 derece üzerinde seyrederek 45 santigrat derecenin üzerine çıkacak. Kentlerde artan binaların, ısınan beton ve asfaltın yüksek sıcaklık artışına katkıda bulunduğunu söyleyen Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Eray Bozkurt, “Şehirlerde inşa edilen binalarda bölgenin iklim koşulları, topografik özellikleri, güneş ve rüzgar yönlerinin dikkate alınması gerekir. Karbon salınımını azaltmak için yerel ve yeniden dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı teşvik edilmelidir. Yeşil ve gölge yaratan alanların arttırılması için kentsel tasarım ve peyzaj yöntemleri kullanılmalı. Özellikle gelecekte şehirlerin akıllı sistemlere dönüşeceğini ve yapay zeka ile ilgili yöntemlerin daha fazla kullanılacağını öngörmek gerekiyor” dedi.

Küresel iklim krizi, bu yaz etkisini tüm dünyada gösterdi. Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin verilerine göre; geçtiğimiz temmuz ayı yüksek ihtimalle dünyadaki “en sıcak temmuz” ve “en sıcak ay” olarak tarihe geçecek.

Haber Bülteni 

Şehirleri sıcaklar şekillendirecek

Yorumlar kapalı.