Sertel adaylığını açıklıyor, kulislerde Batur konuşuluyor!

31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken siyasi partilerde aday belirleme süreci hız kazandı. Bugün CHP İzmir eski milletvekili Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayacak. Kulislerde Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un da adaylık yarışına dahil olabileceği bilgisi konuşuluyor.

Sertel adaylığını açıklıyor, kulislerde Batur konuşuluyor!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart Yerel Seçimleri’ne adım adım yaklaşılıyor. Her geçen gün seçim heyecanı öne çıkarken, siyasi partiler aday belirlemek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Henüz CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayı netleşmesede kulislerde kadın aday vurgusu yapıldığı belirtiliyor.  Özellikle ön plana çıkan isimlerin başında ise CHP’de Genel Sekreterlik görevine getirilen Selin Sayek Böke geliyor. Ancak her ne kadar kadın aday vurgusu yapılsa da ağır toplardan olan Konak Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Abdül Batur’un isminden de söz ediliyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde CHP İzmir eski milletvekili Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adayı olabileceğinin sinyallerini vermişti. Beklenen oldu, Sertel bugün resmen aday adaylığını gerçekleştirecek.

Sertel açıklamasında, “Sevgili arkadaşım, Pazartesi günü saat 14.00’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığımı koymak için İzmir il binasında bulunacağım. Uygun olan arkadaşlarımızı il binasında buluşmaya davet ediyorum. Sevgi ve saygılarımla” ifadelerini kullandı.

sertel adayligini acikliyor kulislerde batur konusuluyor atila sertel

Atila Sertel 

SERTEL’İN SİYASİ HAYATI

Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’ndan mezun olan, 1989 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na getirilen Atila Sertel, 1991 yılının Eylül ayında milletvekili önseçimlerine katılmak üzere belediyeden istifa etmişti. SHP’den 24 aday adayının katıldığı önseçimde partililerin oylarıyla ikinci sıradan milletvekili adayı olmuştu. Atila Sertel, 1991 yılında SHP’den İzmir 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı olarak partisini temsil etti. Ancak Sertel, barajın yüzde 25, SHP’nin oy oranının yüzde 23.8 olmasından dolayı parlamentoya gidemedi. Atila Sertel, 1991 seçimlerinden 14 bin 820 tercih oyu alarak ikinci sıradan birinci sıraya yükselmişti. Parti barajı aşmış olsaydı Sertel en genç milletvekili unvanıyla mecliste yer alacaktı.

Daha sonrasında ise gazetecilik mesleğine geri dönen Atila Sertel, Ekonomi Gazetesi Gözlem’de Haber Müdürü, Gazete Ege’de Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

1999 yılında CHP’nin milletvekili önseçiminde İzmir 2’inci bölgeden milletvekili adayı olarak listeye girdi. CHP’nin ülke genelinde baraj altında kalması nedeniyle bu seçimde de milletvekili olamadı.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde ön seçime girerek 12 bin 799 oyla üçüncü oldu. Kontenjan adayların eklenmesiyle CHP İzmir 2. Bölge 6’ncı sıradan Milletvekili adayı oldu. Sertel’in adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olduğu gerekçesiyle düşürüldü. Bu nedenle 25. Dönem’de parlamentoya giremedi.

1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimleri’nde yeniden 6’ncı sıradan aday gösterildi ve 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde İzmir 2. Bölge’den Meclis’e girdi. Böylece 26 ve 27. Dönem Milletvekilliği yaptı.

sertel adayligini acikliyor kulislerde batur konusuluyor abdul batur

Abdül Batur 

BATUR 2004 YILINDA DA ADAY OLMUŞTU

Kulislerde Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un da 31 Mart Yerel Seçimleri’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacağı konuşuluyor.

Batur, 1994-1999 yılları arasında İZBETON Genel Müdürlüğü görevini yürütmüş, bu görev sırasında tüm İzmir’i kapsayacak alt ve üstyapı çalışmalarında bulunmuş ve birçok büyükşehir ve ilçe belediyesi projesini gerçekleştirmişti.

1999 yılında da Doğru Yol Partisi’nden Narlıdere Belediye Başkanı seçilmişti. 2004 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçen Batur, aynı yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmuş ancak seçilememişti. Daha sonrasında yapılan yerel seçimlerde 4 dönem Narlıdere Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştü.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin Konak Belediye Başkan Adayı olan Batur, seçimi kazanarak Konak Belediye Başkanı olmuştu. Halen söz konusu görevini sürdüren Batur aynı zamanda Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği Encümenliği görevlerini de yürütüyor.

Haber Merkezi

Sertel adaylığını açıklıyor, kulislerde Batur konuşuluyor!

Yorumlar kapalı.