Siyasetin gündemi kupa!

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin Süper Kupa karşılaşmasının Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da Al-Awwal Park Stadyumu’nda oynanacak olmasına tepki gösteren Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, “Bu final karşılaşmasının böylesi tarihi bir dönemde Suudi Arabistan’da oynanması tarihsel bir rencidedir” dedi.

Siyasetin gündemi kupa!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/YENİ İZMİR –Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2022-2023 sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakası 29 Aralık 2023 Cuma günü oynanacağına kararı verildi.

İki ezeli rakibin final karşılaşmasının Türkiye sınırları dışında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Al-Awwal Pakr (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda oynanması kararına gelen tepkiler giderek arttı.

“TARİHSEL BİR RENCİDE”

Cumhuriyet’in 100. Yılında iki Türk takımının final maçının Suudi Arabistan’da oynanması bazı politikacılar tarafından ‘tarihsel rencide’ olarak adlandırıldı. Demokrat Parti Göç ve Sosyal Sorumluluk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, “Buradan bir ticari anlaşma yapıldığı görüldü. Lakin buna ticari olarak bakamayız. Burada ilkesel bir duruş olmalı. Cumhuriyetimiz’in 100. Yılında iki Türk takımının Türk topraklarında oynaması manevi açıdan da çok değer katıyor. Bu final karşılaşmasının böylesi tarihi bir dönemde Suudi Arabistan’da oynaması tarihsel bir rencidedir” dedi.

242866

Demokrat Parti Göç ve Sosyal Sorumluluk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy

“BU ÇOK YANLIŞ”

Aksoy konuşmasının devamında,  “Biz Arap ve Ortadoğu ülkesi değiliz. Israrla bizleri Arap kimliğiyle yan yana getiren AKP hükümetinin de görmek istediği bir resimdir. Bu da Türk ulusu için de olumsuz bir durumdur” diyen Aksoy, 100 yıl öncesine pencere açarak şunları ekledi: “100 yıl önce bu aile (Suudi ailesi) Ortadoğu’da Osmanlı’ya karşı gelerek İngilizler ile anlaşma yaptı. Bizler ise bu büyük ihanetlerden çıkarak bir Cumhuriyet kurduk. Bu büyük değerlerin nezdinde büyük bir ulus gücümüz var. Ve ayrıca iki Türk takımının Suudi Arabistan’da oynaması, kendi Türk milletinin de o maça katılmasını istemediklerini gösteriyor. Kaç kişi Arabistan’da gidebilecek? Türk topraklarında oynansaydı hem o stadyum dolup taşardı hem de 100. yıl heyecanı orada coşkuyla kutlanırdı. Kazanan takım ve taraftarlarının sokakta kutlama yapmasına da izin verilemeyecek. Bu çok yanlış bir şey” diye konuştu.

“PRESTİJ KAYBI”

Arabistan’ın önemli futbolculardan Portekizli Cristiano Ronaldo ve Brezilyalı Neymar’ı takıma katmasıyla futbolda da gelişme kaydetmek istediğini ifade eden Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, “Suudi Arabistan, Neymar ve Ronaldo gibi önemli oyuncuları kendine katıp futbolda da kendine yer edinmek istiyor. Ortadoğu’da önemli bir oyun kurucu olmaya çalışıyor. Arabistan kendi parasal gücüyle sporda, kültürde ve petrolde Ortadoğu’da güç kazanmaya çalışıyor. Bu maç Suudiler için bir prestij kazanım olsa da bizim için de o kadar prestij kaybıdır. 100. yılımızı düşünerek bu yola hiç girmeseydik keşke” diye konuştu.

ttt

Eski diplomat, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz

“BİR RÜŞVET OLARAK GÖRÜYORUM”

Eski diplomat, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ise iki ezeli rakiplerin karşılaşmasının Suudi Arabistan’da oynanacak olmasına, “Burada aslında Erdoğan’ın parmağı var. Suudi Arabistan’a Cemal Kaşıkçı cinayetinden ötürü demediğini bırakmadı. Bunun üzerine de Kaşıkçı dosyasını götürüp teslim ettiler. Arayı düzeltmek için de her yolu deniyorlar. Türkiye, Suudiler ile aralarını önce bozmak için her şeyi yaptı şimdi ise yeniden düzeltmek için her yolu deniyor. Çünkü Türkiye paraya sıkıştı. Ekonomiyi bitirdikleri için de para bulmanın yolu olarak kullanıyor. Bunu da Suudi Arabistan’a bir rüşvet olarak görüyorum. Suudi Arabistan kim ki biz süper kupayı onlarda oynatalım” ifadeleriyle tepki gösterdi.

“HİÇBİR ZAMAN BÖYLESİ BİR ŞEY GÖRMEDİM”

İlk defa böyle bir durum ile karşılaştığını söyleyen Yılmaz, “Ben hiçbir zaman böylesi bir şey görmedim. Bizim 10 Kasım’da Atatürk’ü anma gününde onlar bayraklarını yarıya indirmiyorken bizler Suudi Kralı’nın ölümünde dört gün ulusal yas ilan ettik. Suudilere bir şeyleri satmanın derdindeler. Kafalarında Türkiye’ye özgü bir yatırım yok. Sadece almak ve satmak var. Suudilerin gönlünü nasıl yaparız. Ne yapsak da Suudilerin hoşlarına gider, söylediklerimizi unuttururuz diyerek her şeyi yapıyorlar” açıklamalarında bulundu.

Varlık Fonu’nda kalan TFF, PTT, BOTAŞ, Halk Bankası, Etimaden, Ziraat Bankası’nın ilerleyen zamanlarda satılabileceğini iddia eden Yılmaz, “Varlık Fonu’nda PTT, BOTAŞ, Etimaden, TFF, Halk Bankası, Ziraat Bankası var. Diğer tüm devlet kurumlarını sattılar, sadece bunlar kaldı. Bunları da ilerleyen zamanlarda sattıklarında ekonomide milli birlik denen bir şey kalmıyor, bitiyor tamamen” dedi.

Siyasetin gündemi kupa!

Yorumlar kapalı.