Sürücü ALKOLLÜ çıksa da ARTIK ceza yazılamayacak

Antidepresan kullanan sürücü trafik kontrolüne takıldı. Alkolmetre ve kan testlerinde alkollü çıkan sürücü, ‘alkol almadığını’ mahkeme yoluyla kanıtladı. Mahkeme olayı, emsal bir karar olarak değerlendirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Aycan Pırasalar Yaşar’ın haberine göre, psikolojik nedenle ilaç kullanan sürücü, denetimlere takıldı. Alkolmetre ile yapılan test sonucunda sürücü alkollü çıktı. Sürücünün ‘Alkollü değilim. Alkol almadım’ ifadeleri ciddiye alınmadı. Ehliyetine el kondu.  Ceza işlemi uygulandı. Aracı ise bağlandı. Konu yargıya taşındı.

Psikolojik nedenlerle antidepresan tabir edilen ilaçlardan alan sürücü, avukatı aracılığıyla yaşadığı durumu yargıya taşıdı. Mahkeme salonlarına taşınan bu olay geçtiğimiz aylarda İzmir’de yaşandı.

Av. Mert Çakıcı’nın müvekkilinin başına geldi. Çakıcı, müvekkili olan sürücünün, alkolmetre ve kan sonucuna itiraz ettiğini, ısrarla alkollü araç kullanmadığını öne sürerek, mahkemeye başvurdu.

İzmir Sulh Ceza Hakimliği’nce yapılan değerlendirmede, itiraz haklı bulundu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Sulh Ceza Hakimi emsal bir karara imza attı.

Sürücünün, alkolmetre ve kan tahlilindeki beş kat farkın haklılığını ortaya koymasıyla itirazını güçlendirdiğine dikkat çeken Avukat Mert Çakıcı, “Verilen ve kesinleşen mahkeme kararı, benzer durumda olabilecek kişiler için de bir emsal nitelik taşıyor. Cezai boyutları dahi olan bu durum karşısında kişilerin yasal süreleri içerisinde itirazlarını yapmaları, mağduriyet ve hak kayıplarını önleyebilecek. Aksi halde hem idari para cezası hem sürücü belgesine el konularak idari yaptırım hem de trafik güvenliğini tehlikeye atma olarak suç oluşturabilecek ve yapılmayan bir eylem nedeniyle çok ciddi mağduriyetler doğurabilecek” diye konuştu. Çakıcı, benzer bir durumla karşılaşacak sürücülerin, alkol kullanmadıklarından emin oldukları durumlarda yasal süre içerisinde itiraz başvurusu yaptıklarında alabilecekleri cezalarından kurtulabileceklerine değindi.

surucu alkollu ciksa da artik ceza yazilamayacak av.mert foto

Avukat Mert Çakıcı

Sürücü ALKOLLÜ çıksa da ARTIK ceza yazılamayacak

Yorumlar kapalı.