Taçsız Kral unutulmadı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk futbolunun unutulmaz ismi Taçsız Kral Metin Oktay, Piri Reis Mahallesi’nde yer alan Bahçelievler Metin Oktay Parkı’ndaki heykeli önünde anıldı

Ölümünün 31’inci yıldönümü anısına düzenlenen törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur başta olmak üzere, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD)Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gürsel Baliç, TÜFAD İzmir Şube eski Başkanı Dr. Şaban Acarbay, Metin Oktay’ın takım arkadaşı eski Milli Futbolcu Ayhan Elmastaşoğlu, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, İzmir 68’liler Platformu Başkanı Gazeteci Okan Yüksel, Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) İzmir Şubesi yönetim kurulu üyesi Erim Yıkgeç, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Damlacık, İzmirspor, Atilla ve Kahramanlar Spor Kulüpleri başta olmak üzere İzmirli spor kulüplerinin başkan ve yönetimleri, muhtarlar, Metin Oktay’ın arkadaşları ve sevenleri katıldı. Metin Oktay’ın unutulmayacağının bir kez daha gözler önüne serildiği anma törenine katılanlar, Taçsız Kral’la ilgili anılarını anlattı.

“EZELİ REKABETİN İÇİNDEKİ EBEDİ DOSTLUK”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, törende yaptığı konuşmada, Metin Oktay’ı Türk futbolunda golleriyle olduğu kadar kişiliğiyle de örnek bir yere sahip olduğunu ifade etti. Çocukluk yıllarından bir anısını paylaşan Başkan Batur şöyle konuştu: “Taçsız Kral, İzmir’de doğan, burada yetişmiş olan futbolcu kimliğini hiçbir zaman unutmayan, sadece sporcu kimliğiyle değil, hayata bakış açısıyla da çok değerli bir isim. Benim, Metin Oktay’la ilgili, gözümün önünden gitmeyen en önemli anım, ben on iki yaşındayken, Metin Oktay’ın 1969 yılındaki jübilesidir. Galatasaray’ın ezeli rekabette olduğu Fenerbahçe Kulübü’nün kaptanı Can Bartu’yla beraber orta sahaya geldiler. Orta sahada formalarını birbirlerine verip değiştirerek onar dakika, kendi kulüplerinin değil, ezeli rekabet içinde oldukları kulüplerin formasıyla top koşturdular. Nezakete bakın. Ezeli rekabetin içinde ebedi bir dostluk var. Bu çok önemli.”

“DEVAM EDECEĞİZ”

Metin Oktay’ın imzalı fotoğrafını hala sakladığını, o fotoğrafa kavuştuğu an yaşamış olduğu mutluluğu asla unutamadığını dile getiren Başkan Batur, “Unutamadığım bir anı da şudur… O dönemlerde, İstanbul’da Galatasaraylı akrabalarımız vardı. Metin Oktay’ın imzalı bir resmini istemiştik. O resim bana ulaştığında yaşadığım mutluluğu hala unutamıyorum. O resim hala bizim evde durur, bizim için çok değerlidir” dedi. Batur, sözlerini şöyle tamamladı:

“Metin Oktay’ın en önemli özelliklerinden biri de gol kabiliyeti en yüksek sporculardan biri olmasıydı. 354 maça çıkıyor, 314 gol atıyor. Milli Takım’da 50’ye yakın maçta 36 gol atıyor. Standardın üstünde bir golcü kimliği var. Taçsız Kral diye boşuna demiyorlar. İzmir’imizi Türk sporunda, Türk futbolunda en iyi şekilde temsil etmiş bir sporcu. Bu değerlerin unutulmaması gerekiyor. Bu parkın ve heykelin yapılmasında emeği geçen, benden önceki belediye başkanı arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Kentimizin yetiştirdiği, kentimizi en iyi şekilde temsil eden insanlarımızı gelecek kuşaklara taşımamız lazım. Kentte iz bırakanları anmaya devam edeceğiz.” AYŞE MİNGİR

Taçsız Kral unutulmadı

Yorumlar kapalı.