Talihsizlik değil hayat piyangosu!

Bodrum’da ailesiyle tatil yaparken apandisit patlamasıyla hastaneye kaldırılan İrlandalı Helen McGreeghan’ın karaciğer sirozu olduğu ortaya çıktı. Doktorların erken müdahalesiyle kısa sürede eski sağlığına kavuştu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Patlayan apandisit sayesinde belirti vermeyen bir karaciğer siroz’u tespit edilmesi üzerine Doç. Dr. Tunç Özdemir, “Karaciğer sirozu, apandisit tedavisini zorlaştırmış olsa da hızlı cerrahi müdahale ve ameliyat sonrası uygulanan titiz bakım ile hastamız tedavi edildi” dedi. Kuzey İrlanda’nın Coleraine şehrinde yaşayan aile tatillerini geçirmek için 26 Temmuz’da Bodrum’a geldi. Tatilin ikinci gününde Helen’in karın ağrısı şikayetleri başladı. Ateş ve ishal de başlayınca soluğu ilçedeki bir hastanede alan çift için sonuç sürpriz oldu. Çift yapılan tetkikler sonucunda Helen’in apandisitinin patladığını, acil ameliyat gerektiğini öğrenirken, koyulan karaciğer sirozu tanısıyla çifte şaşkınlık yaşadı. Küçük kız bir yanda siroz tablosuyla apandisit ameliyatı için İzmir’e Kent Hastanesi’ne sevk edildi.

“ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞTU”

Ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahı Doç. Dr. Tunç Özdemir, “Ambulans ile acil servisimize getirilen hasta oldukça düşkün görünümdeydi. Hastamızı acil olarak ameliyata aldık. Apandisiti patlamıştı. Karında enfeksiyon ve apse mevcuttu. 1.5 saat süren ameliyatla apandisit alınarak, karnın içindeki enfeksiyon ve apse temizlendi. Ameliyat sonrası, bir hafta boyunca iki antibiyotik kullanan hasta giderek düzeldi. Sağlığına kavuşan hasta, ülkesinde karaciğer sirozu ile ilgili incelemelerin ve tedavilerin acilen yapılması açısından bilgilendirilerek taburcu edildi. 12 yaşındaki hastamızın öncesinde herhangi bir sağlık sorunu yokmuş. Her ne kadar apandisit patlaması hayatı tehdit edici nitelikte ağır bir hastalıksa da, bu hastada, daha önce fark edilmemiş karaciğer sirozunun fark edilmesine vesile olmuştur. Karaciğer sirozu, hastalığı ağırlaştırıp, tedaviyi zorlaştırmışsa da, hızlı cerrahi tedavi ameliyat sonrası uygulanan titiz bakım ile hastamız tedavi edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Talihsizlik değil hayat piyangosu!

Yorumlar kapalı.