TBMM Adalet Komisyonundan tüm ülke parlamentolarına “Filistin” mektubu

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, tüm ülkelerin parlamentolarının adalet ve hukuk komisyonu başkanlarına "Filistin'de ateşkesin ve kalıcı barışın sağlanması için uluslararası çaba gösterilmesi" çağrısını içeren mektup gönderdi.

TBMM Adalet Komisyonundan tüm ülke parlamentolarına
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel’in mektubu, tüm ülkelerin parlamentolarının adalet ve hukuk komisyonu başkanlarına gönderildi.

Mektupta, bölgede devam eden çatışmalar ve bombalamaların, insancıl hukuk kurallarının ihlalini, ulusların acilen ilgilenmesini gerektiren önemli insan hakları sorunlarını gündeme getirdiği vurgulandı.

Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki savaşın boyutunun ve etkisinin yıkıcı olduğu ifade edilen mektupta, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere masum hayatların kaybedilmesinin, hastanelerin, kritik elektrik ve su altyapısının yok edilmesinin ciddi endişe verici olduğu ifade edildi.

Saldırılarda hastanelerin, okulların, camilerin, kiliselerin, pazar yerlerinin ve oyun alanlarının hedef alındığı anımsatılan mektupta, Gazze halkının güvende olduğunu düşündüğü, bahçesine ve binasına sığındığı El-Ehli Baptist Hastanesi’nin bombalandığı belirtildi.

Mektupta, birçok devletin ve uluslararası kuruluşun bu saldırıyı açıkça kınadığı, kabul edilemez bulduğu belirtilerek, “BM Genel Sekreteri saldırıdan dehşete düştüğünü söyledi. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde devam eden ve binlerce kişinin ölümüne neden olan saldırılarını protesto etti” denildi.

TBMM Adalet Komisyonundan tüm ülke parlamentolarına “Filistin” mektubu

Yorumlar kapalı.