TEKNOFEST engelli bireylere umut oluyor

Teknofest girişimcilere yol göstermeye devam ediyor.  Geliştirilen bir proje ile engellilerin sosyal yaşama uyum sağlamaları kolaylaştırılıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknofest’in üçüncü turu İstanbul ve Ankara’dan sonra Çiğli İkinci Ana Jest Üssü’nde İzmir’in ev sahipliğinde devam ediyor. Girişimcilerin yatırımcı aradığı festivalde birbirinden farklı proje hayata geçirilmeyi bekliyor. Engelsiz Yaşam Lematek Takımı tarafından geliştirilen bir proje ile engellilerin sosyal yaşama uyumlamaları hedefleniyor. Proje ile engelli bireylerin sosyal düzende en az 80 nesneyi tanımlayıp hayata uyumları kolaylaştırılıyor. Proje takımında Mehmet Ertaş, Abdullah Derebaşı, Yasin Yardımcı, Abdülkerim Akan ve Ömer Şarlavuk yer alıyor.

Görme engelli bireylere yönelik nesne tespiti yapılabilme avantajı veren bir proje geliştirildi. ‘Bana Göz Kulak Ol’ projesiyle engelli bireylerin sosyal yaşamın zorluklarının aşmayı hedefleyen mucitler projeyi anlattı. Projenin proje ekibinde yer alan Ömer Şarlavuk proje hakkında şu bilgileri verdi;

Proje ile engeli bireyler aynı anda 80’e yakın nesnenin tespiti yapılabiliyor. Bunun yanı sıra engel tespiti ve mesafeyi de ölçebiliyor. Nesne ile mesafe azaldığında görme engelli bireye cihaz bir titreşim gönderiyor. Hoparlör sayesinde sesli bildirim yapılıyor. Butonla modlar arasında geçiş yapılabilir. Renk ve alışveriş modunun yanı sıra yaya yeşil moduna geçiş yapılabiliyor. Görme engelli bireyin alışveriş mağazasında karşısına bir ürün çıktığında ürünün fiyatını ve rengini algılayabiliyor. Yaya geçişinde de güvenli geçiş sağlamak için nesneyi algılayabiliyor ve birey yeşil ışığı algılayabiliyor. Görme engelli birey kitabı okuyabiliyor. Birey kitabı cihaza gösterdiğinde okuma moduyla hoparlör sayesinde kitabı dinleyerek okuyabilir. Şu an geliştirme aşamasında proje yatırım toplantısından sonra şirketlerin talepleriyle ön talep oluşturarak yatırımcı bulmayı hedefliyoruz. Projenin bir cihaz için maliyeti 10 bin  TL ile 15 bin TL bandında bir maliyet tutması bekleniyor.

TEKNOFEST engelli bireylere umut oluyor

Yorumlar kapalı.