Toplu sözleşme görüşmelerinde üçüncü toplantı yarın!

Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor ve üçüncü toplantı yarın yapılacak. Bu toplantıda kamu işveren tarafının yeni bir teklif sunması bekleniyor.

Emeklilerin zam farklarının ödeneceği tarih belli oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca kamu görevlisinin merakla beklediği 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri devam ediyor. Kamu çalışanlarını temsil eden yetkili sendika olarak Memur-Sen, bu görüşmelerde aktif bir rol üstleniyor. Görüşmeler 1 Ağustos’ta başlamış ve 9 Ağustos’ta müzakere aşamasına geçilmişti. Müzakere süreci tamamlanmış durumda ve şimdi gözler yarın yapılacak üçüncü toplantıya çevrildi.

YENİ TEKLİF BEKLENİYOR 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümetin ilk zam teklifini açıklamıştı. Işıkhan, “2024 yılı ilk altı ay için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay olarak yüzde 5 teklifimizi açıklıyorum” şeklinde ifadelerde bulunmuştu. Üçüncü toplantıda kamu işveren tarafının yeni bir teklif sunması bekleniyor.

Memur-Sen, toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alıyor ve kamu çalışanlarının çıkarlarını temsil ediyor. Memur-Sen’in talepleri arasında 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemi bulunuyor. Aynı şekilde, 2025 için de 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talebi bulunuyor.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yaptığı açıklamada kamu işveren heyetinin teklifinin beklentilerin altında olduğunu ve ekonomik gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Tonbul, görüşmelerin 22 Ağustos’ta sona ereceğini ve bu nedenle kamu işverenin beklentileri karşılayacak bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini vurguladı.

Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncü toplantısının yarın yapılacağı ve kamu işveren tarafından yeni bir teklif sunulmasının beklendiği belirtiliyor.

Haber Merkezi

Toplu sözleşme görüşmelerinde üçüncü toplantı yarın!

Yorumlar kapalı.