Torbalı Devlet Hastanesi’nde Emzirme Haftası kutlandı

1 - 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası nedeniyle Torbalı Devlet Hastanesi'nde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 – 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası nedeniyle Torbalı Devlet Hastanesi’nde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Hafta boyunca hastanede açılan stantta kadınlara anne sütünün önemi ile doğru emzirme teknikleri anlatıldı. Yeni doğum yapan annelere hediyeler verilerek emzirme haftası kutlandı. Son olarak dün Emzirme Haftası nedeniyle hastanede pasta kesildi.

Torbalı Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Güven Özmen anne sütünün önemi ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Dr. Özmen’in verdiği bilgiler şu şekilde;

ANNE SÜTÜ VE ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

“Toplumu oluşturan bireylerin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmasında yeterli ve dengeli beslenme temel koşullardan biridir. Yetersiz ve dengesiz beslenme bireylerin fiziksel, sosyal, zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkiler en çok fiziksel ve sosyal açıdan gelişme döneminde olan bebekler ve çocuklarda görülmektedir. Dünya genelinde beslenme yetersizlikleri ile ilgili yapılan çalışmalarda anne sütünün eşsiz bir besin olduğu, bebek beslenmesinde yerinin doldurulamayacağı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Anne sütü, ilk 6 ay boyunca bebeğin tüm besin ihtiyacını tek başına karşılaması, kolayca sindirilebilmesi ve çeşitli hastalıklara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz mucize bir besindir. Anne sütü bebeklerde görülebilecek birçok hastalığa adeta bir “kalkan” niteliğindedir. UNICEF’e göre; anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla olmaktadır. Dünya sağlık örgütü emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 800 binden fazla yaşamın kurtulacağını belirtmektedir. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle (su dahi verilmeden) beslenmesi, 6’dan sonra ek gıdalara geçilse bile en az 2 yaş ve ötesine kadar emzirilmeleri gerekmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin zatürre, ishal, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, ileri yaşta ortaya çıkan tip 1 ve tip 2 diyabet, çölyak, iltihabi bağırsak hastalıkları, hipertansiyon, kanser, alerji, astım, şişmanlık ve obezite, multipl skleroz, diş yapısı bozuklukları ve bazı ruhsal hastalıkların daha az görüldüğü aşikârdır. Bununla birlikte anne sütüyle beslenen bireylerin okul başarılarının daha yüksek olduğu, mental yönden daha ileride olduğu da bilinmektedir. Ayrıca anne sütüyle beslenmenin bebeğe faydası olduğu kadar, çevreye,  anneye (meme kanserinin önlenmesi), ülke ve aile ekonomisine katkısı da yadsınamaz.

Yukarıda değindiğim bilgiler ışığında hazır mama yerine anne sütü kullanımının toplumda tekrar yaygınlaştırılması önemlidir. Bu kapsamda Dünya çapında anne sütü ile beslenmenin önemini vurgulamak amaçlı yapılan “Dünya Emzirme Haftası” 1-8 Ağustos’ta kutlanırken, gelinen bu noktayı daha da geliştirmek farkındalığın artması adına ülkemizde Emzirme Haftası 1-7 Ekim’de kutlanmaktadır. Anne sütü ile beslenmenin destekçisi olarak, biz her iki haftayı da kutlamaktayız. Bu hafta gebeliğin sonlanarak anne ve bebeğin buluştuğu ve bebeğin anne sütüyle tanıştığı zamandan ilham alınarak; yılın 40. haftası olan 1-7 Ekim tarihleri olarak seçilmiştir. Ulusal emzirme haftası içinde tüm Türkiye’de konunun öneminin vurgulanması, toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli aktiviteler ve eğitimler planlanıp uygulanmaktadır.

ANNE VE BEBEK DOSTU HASTANE TORBALI DEVLET HASTANESİ

Tüm dünyada da uygulanan “Bebek Dostu Hastaneler” kavramı ülkemizde 1991 yılında dünyadaki gelişmelerle eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı ve UNICEF iş birliğiyle “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” başlatılmıştır.Doğum hizmeti veren hastanelerde, gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastanelere “Bebek Dostu Hastane” unvanı verilmektedir.
Aynı zamanda Sağlık Bakanlığımız tarafından; anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla “Anne Dostu Hastane” programı uygulanmaktadır.

Bu kapsamda Torbalı Devlet Hastanesi’ne WHO ve UNİCEF tarafından önerilen başarılı anne sütü uygulamaları nedeniyle 2004 yılında “Bebek Dostu Hastane“ ünvanı verilmiş 2018 de bu tescil yenilenmiştir.

Geleceğimizi aydınlık yüzü olan, yarınlarımızın teminatı olan bebeklerimizi, daha sağlıklı bir birey olmaları için anne sütüne gerekli önemi vermeli ve annelerimizi emzirmeye teşvik etmeliyiz. 1-7 Ekim Emzirme Haftası kutlu Olsun.”

Torbalı Devlet Hastanesi’nde Emzirme Haftası kutlandı

Yorumlar kapalı.