TOSBİ’den Vakıflara çağrı: Üretim için tahsis yapın

İzmir’de mevcut hiçbir OSB’nin yeni yatırım alanı kalmadı. TOSBİ sınırları içerisinde bulunup Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan 530 bin metrekarelik arazinin TOSBİ’ye tahsisi için çağrı yapıldı.

TOSBİ’den Vakıflara çağrı: Üretim için tahsis yapın
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ), kuruluşunun 30. yılında KT&G Konferans Salonu’nda 2023 yılı değerlendirmesi ve hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda TOSBİ Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, Vakıflar Müdürlüğü’ne ait olan ama TOSBİ sınırları içerisinde bulunan 530 bin metrekarelik arazinin kendilerine tahsis edilmesini istedi. Akdaş, “Hızla büyüyen Tire Organize Sanayi Bölgesi olarak tek talebimiz var. OSB’nin kuruluş aşamasında, kamulaştırma yasası gereği kamulaştırılamayan, daha sonra TOSBİ ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan bir protokol ile tek bir bölgede toplanan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 530 bin 97 metrekare büyüklüğünde bir arazi var. Bu sanayi parselinin tarafımıza devrini veya sanayiciye tahsis yolunun açılmasını istiyoruz” ifadelerini kullanırken, İzmir genelinde hiçbir OSB’de yeni yatırım yapabilecek alan kalmadığını belirtti.

“OLUMSUZ DÖNÜŞ YAPIYORUZ”

TOSBİ’nin kendilerine devredilmesini istediği alanın alınamamasından dolayı sürekli yatırımcı kaybettiklerini söyleyen Tire Organize Sanayi Bölgesi İnşaat Mühendisi Bölge Müdürü Oğuz Düztaş, “Aktif 8 tane resmi başvuru olmasına rağmen bu katılımcılara yer tahsisi yapılamıyor. Uzun süredir Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait parsellerde yatırım yapılamamasından dolayı resmi talep toplayamıyoruz, bu sebepten resmi başvuru sayımız da düşük gözükmektedir. Resmi başvuru yapan firmalara da olumsuz dönüş yapmak durumunda kalıyoruz. Bölgenin yatırıma açılması durumunda bölgemiz katılımcılarına da çok ciddi büyüme imkânı sağlanacaktır. Bölgemizdeki 91 firmanın 13’ü yabancı yatırımcı, yatırımcılar globalde de çok güçlü firmalar, İzmir’de büyük sanayi parseli bulunmadığı için yabancı yatırımcının ihtiyacı olan alan Vakıflar Genel Müdürlüğü parsellerinden karşılanması planlanıyor” diye konuştu.

tosbiden vakiflara cagri uretim icin tahsis yapin oguz duztas

Tire Organize Sanayi Bölgesi İnşaat Mühendisi Bölge Müdürü Oğuz Düztaş

Düztaş, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün alanı kendilerine tahsis etmemesinin nedenin şöyle açıkladı; “Vakıflar Genel Müdürlüğü yasal mevzuatlarındaki detaylar sebebi ile tahsis konusunda zorlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait parseller sanayi parseli olarak imar planında işli olmasına rağmen boş durmaktadır.”

 

Haber Merkezi

TOSBİ’den Vakıflara çağrı: Üretim için tahsis yapın

Yorumlar kapalı.