TOSBİ’den Vakıflara çağrı: Üretim için tahsis yapın

Küresel sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) yılın ilk 10 ayında 200 Milyon dolar ihracata imza attı. TOSBİ Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, "İhracatımızı 3'e katlamak mümkün. Bunun için TOSBİ bünyesindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait 530 dönümlük sanayi arazinin, tarafımıza tahsis edilmesini istiyoruz" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TOSBİ, kuruluşunun 30. yılında KT&G Konferans Salonu’nda 2023 yılı değerlendirmesi ve hedeflerinin paylaşıldığı toplantıya ev sahipliği yaptı. TOSBİ Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş sanayicilerin AR-GE ve inovasyon ışığında katma değerli üretimle ülke ekonomisinin lokomotifi olduğunu söyledi. TOSBİ’nin de İzmir’deki tüm OSB’ler içinde 4 milyon 63 bin 93 metrekare kurulum alanıyla, gelişen ve gelişmeye en müsait OSB olduğuna dikkat çekti. TOSBİ’nin 30 yıl önce sanayicinin, sanayiciye desteğiyle, kredi kullanmadan, firmaların kendi öz sermayeleriyle kurulduğunu hatırlatan Akdaş “TOSBİ, sanayicinin gücüyle kuruldu, sanayicinin gücüyle büyüyor” dedi.

 

“BÜYÜMEK İÇİN DESTEK VERİN”

Hızla büyüyen Tire Organize Sanayi Bölgesi olarak tek taleplerinin TOSBİ içinde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait sanayi parsellerinin kendilerine devri olduğunu belirten Akdaş, şöyle devam etti :

“OSB’nin kuruluş aşamasında, kamulaştırma yasası gereği kamulaştırılamayan, daha sonra TOSBİ ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan bir protokol ile tek bir bölgede toplanan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 530 bin 97 metrekare büyüklüğünde bir arazi var. Bu sanayi parselinin tarafımıza devrini veya sanayiciye tahsis yolunun açılmasını istiyoruz. Bölgemizin büyümesini sürdürebilmek, yeni yatırımlara ev sahipliği yapabilmek için buna ihtiyacımız var. Bu olmadığı takdirde, yüzde 25 oranında arazi yatırıma açamayacağız. İzmir genelinde hiçbir OSB’de böyle bir yeni yatırıma açılabilecek alan imkânı yok. Bu alanlar için yatırımcımız da var. Yeter ki Vakıflar Genel Müdürlüğü buna onay versin. Bu konuda ilgili dosyamızı da Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz’a sunduk”

 

“MÜJDE BEKLİYORUZ”

Burada en uygun yöntemin alanları sanayiciye tahsis etmek olduğunu vurgulayan Akdaş “Sanayici demek, üretim demek, kalkınma demek, refah demek. Sanayici demek aydınlık geleceğin çimentosu demek. Bu yerler tarımsal alanlar da değil. Gelişen, büyüyen ve uluslararası firmaların ilgisi üzerinde bir bölge olarak bizler bu alanlarda binlerce insana iş-aş sağlayabiliriz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ya satış yönünde ya da yap işlet devret modeli şeklinde bir irade göstermesi en büyük arzumuz. Bu konuda artık bir müjde bekliyoruz” dedi.

TOSBİ’den Vakıflara çağrı: Üretim için tahsis yapın

Yorumlar kapalı.