TÜİK, Türkiye’nin en pahalı şehirlerini açıklandı… İzmir kaçıncı sırada?

TÜİK'in son verilerine göre Türkiye'nin en pahalı şehirleri belli oldu. Listede İstanbul birinci, Yalova ise sonuncu oldu.

İzmir'de bugün hava nasıl olacak?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK’in son verilerine göre Türkiye’nin en pahalı şehirleri belli oldu. Listede İstanbul birinci, Yalova ise sonuncu oldu.

Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında yüzde 14,75’lik pay ile İstanbul birinci oldu. İzmir ise ikinci sırada yer aldı. İzmir’in yüzdesi ise 9,4 oldu. İzmir’i ise 6.62’lik yüzde Ankara en pahalı illeri arasında yerini aldı.

İzmir İLK 3’te

Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında yüzde 4,14’lük pay ile Kocaeli 4. sırada yer aldı. En pahalı şehirler sıralamasındaki diğer tüm iller ise aşağıdaki gibidir…

  1. İstanbul
  2. İzmir
  3. Ankara
  4. Kocaeli
  5. Sakarya
  6. Düzce
  7. Bolu
  8. Yalova

Artan konut ve kira fiyatlarının listenin belirlenmesinde önemli bir etken olduğu ifade edildi.  En pahalı şehirler arasında Yalova listenin son sırasında yerini aldı.

yenikiraz.com’dan Semi Tektaş’ın haberine göre, artan konut ve kira fiyatlarının listenin belirlenmesinde önemli bir etken olduğu belirtilirken rapor hakkında konuşan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “İzmir’in yaşanacak kent olarak açıklanması bile insanların ilgisini İzmir’e çekmeye devam ediyor. Ancak İzmir’i konuyla ilgili sadece emlak olarak düşünmeyin. Urla ve Çeşme gibi dünyaca ünlü turistik yerler olduğu için tabii bunlar da İzmir’in ortalamasını yükseltiyor. Aynı zamanda İzmir’de konut açığımız var. Konut açığımız olduğu için hem kiralar yüksek hem de fiyatlar yüksek. Arzın talebi dengelemesi gerekmektedir. Ekonomi piyasasındaki rakamların düzelmesi, yeni imar alanlarının açılması, konut faiz oranlarının düşürülmesi, konut faiz oranlarının düşürülmesiyle limitlerinin de yükseltilmesi gerekiyor. Aksi takdirde konut piyasası bu şekliyle yükselmeye deva edecek” değerlendirmesinde bulundu.

“YOK SAYILIYORUZ”

Emeklilerin yok sayıldığını söyleyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen İzmir İl Temsilcisi Sebahattin Yeşiltepe, “Çalışma gayretinde olan insanlar bilhassa emeklileri yok sayıyorlar. Bir türlü anlatamadığımız şey de bu zaten. Biz 30 yıldan beri bu devlete vergimizi, aldığımızı çalmadan çırpmadan helal bir şekilde kazanan, vergilerini ödeyen bir kitleyiz. Ama bizleri öyle bir hale getirdiler ki artık ölseler de kurtulsak, sırtlarında yük olduk” ifadesini kullandı.

TÜİK, Türkiye’nin en pahalı şehirlerini açıklandı… İzmir kaçıncı sırada?

Yorumlar kapalı.