Tunç Soyer, Çeşme’deki projeleri inceledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son dört yılda 1 milyar liranın üzerinde yatırım yaptığı Çeşme’de İZSU ve İZBETON'un devam eden çalışmalarını inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme'nin bir dünya markası olduğunu belirterek, “Çeşme bizim için yeryüzündeki cennet. 10 Haziran'da buradaki çalışmalarımız tamamlanacak. Böylelikle Çeşme’nin geleceğini kurtarmış olacağız” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeşme’de İZSU ve İZBETON A.Ş. tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yürütülen çalışmaları inceledi. Başkan Tunç Soyer’e Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, İZBETON A.Ş. Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları eşlik etti.

“40-50 yıldır dokunulmamış altyapıya el atıyoruz”

İlk olarak Ilıca’da İZSU tarafından yürütülen içme suyu projelerini inceleyen Başkan Soyer, “Çeşme bir dünya markası, buna toz kondurmamamız gerekiyor. O nedenle belki 40-50 yıldır dokunulmamış altyapıya el atıyor ve yeniliyoruz. Çeşme’nin yaz nüfusu 1 milyonu buluyor. Biz planlamayı yaparken 1,5 milyon nüfusa göre yaptık. Bugünkü Çeşme nüfusunun bir buçuk katı nüfusu kaldıracak şekilde altyapıyı yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.

1 milyar liranın üzerinde bir yatırım

Ayrıca İZBETON A.Ş.’nin asfalt ve yol çalışmalarını da inceleyen Başkan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Çeşme tarihinin en büyük yatırımını gerçekleştirdik. 1 milyar liranın üzerinde bir yatırım yaptık. Hem Fransız Kalkınma Ajansı’ndan hem Avrupa İmar Kalkınma Bankası’ndan aldığımız desteklerle dev bir yatırımı tamamlamış olacağız. 10 Haziran tarihi çok önemli bir tarih. Okullar kapanmadan tüm bu çalışmayı sonlandırmak gibi bir hedefimiz var. Tüm yollarda kilit parke taş, asfalt serim, yama tamiratı ile beton kaplamalarını 10 Haziran’a kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle tüm vatandaşlarımızın affına sığınıyoruz. Başka türlüsü yapılamazdı. Bu kadar dev bir yatırım kazıp dökmeden mümkün değildi ama sonuna geldik. Bu çalışmalar yürütülürken vatandaşlarımız sıkıntı çekti; biliyoruz. Çok kısa süre içinde çalışmaları tamamlayacağız. Dahası Çeşme’nin geleceğini kurtarmış olacağız. Çeşme’nin nefes alacağı, rahat edeceği bir çözümü getirmiş oluyoruz. Belki on yılların problemi kökten çözülmüş olacak. Önümüzdeki on yıllara da Çeşme’nin rahat edeceği bir kent bırakacağız. Çeşme bizim için dünya markası ve yeryüzündeki cennet. Çeşme’yi bu unvanına layık şekilde geleceğe taşımak istiyoruz” dedi.

 

“Ciddi yatırımlar”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçesine yönelik hizmetlerinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu aktaran Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise dev adımlar atılmasından gurur duyduklarını belirtti. Başkan Oran, “Hem kanalizasyon, atık su hem içme suyumuzda çok ciddi, büyük yatırımlar yapıldı. 90 kilometreye yakın yol kazıldı ve boru döşendi. Yollarla ilgili halkımızda mağduriyet oluştu biliyoruz ama biz onları susuz bırakmamak, denizi kirletmemek için bu yatırımları yaptık. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Yürütülen faaliyetlerle ilgili teknik bilgi veren İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu da iletim hatlarının yenilendiğini, kanalizasyon ve arıtma çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü açıkladı.

327 kilometre içme suyu şebekesi

İZSU Genel Müdürlüğü 2020 – 2023 yılları arasında ilçede 327 kilometre içme suyu şebekesi döşedi. Ardıç (Paşalimanı), Alaçatı, Celal Bayar, Ilıca, Boyalık, Altınyunus, Musalla, Fahrettinpaşa, Çakabey mahallelerinde çalışmalar tamamlandı. 33,6 kilometre uzunluğunda kanalizasyon hattı yenilendi. 54 kilometre uzunluğunda dere temizliği yapıldı. Dalyan, Çeşme merkez, Çiftlik, Altınkum, Ovacık, Pırlanta bölgelerinde 300 kilometre uzunluğunda 3. Etap İçme Suyu Şebekesi inşaatı sürüyor.

 90 bin ton asfalt

Fen İşleri Daire Başkanlığı ve İZBETON, son dört yılda ilçeye 90 bin ton asfalt döktü. 663 bin metrekare parke kaplama ve 207 bin metrekare sathi kaplama yapıldı. İZSU’nun çalışmalarını tamamladığı yollarda asfalt serimi sürüyor.

Haber Merkezi

Tunç Soyer, Çeşme’deki projeleri inceledi