“Türk lirası nasıl değerlenir?”

TCMB eski Baş ekonomisti Hakan Kara, sosyal medya hesabından "TL'nin reel değerlendirmesi" sorusuna basit bir yorum getirdi.

öğrenci yardımı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Baş ekonomisti Hakan Kara, dolar kuru üzerinden yaptığı varsayımsal hesabı paylaştı.

Türk lirasının reel olarak değerlenmesi konusunda çok soru aldığını belirten Kara, “Döviz kurundaki artış oranı bizim enflasyonumuzla ticaret ortaklarımızın enflasyonunun arasındaki farktan düşükse TL reel olarak değerlenmiş olur. Biliyorum biraz teorik geldi” dedi.

Konuyu örneklerle açıklayan Kara şu ifadeleri kullandı:

“Diyelim ki bugünden yıl sonuna kadar içerde fiyatların yüzde 30 artmasını bekliyorsunuz. Ticaret yaptığımız ülkelerde ise aynı zaman diliminde fiyatlar yüzde 5 artıyor olsun. Aradaki fark yüzde 25. Bu değeri aklımızda tutalım. TL’nin reel olarak değerlenmesi, döviz kurunun yıl sonuna kadar yüzde 25’in altında artması anlamına geliyor. Daha da basitleştirmek için hesabı sadece dolar kuruna göre yapalım. Bugünkü $/TL kuru 31 olsun. Yukarıdaki enflasyon farkı varsayımlarına göre sene sonundaki reel değerlenme eşiğini hesaplayalım: 31*1,25= 38,75. Buna göre, sene sonunda dolar/TL kuru 38,75’in altında kalırsa TL reel olarak değerlenmiş olacak.”

Haber Merkezi

“Türk lirası nasıl değerlenir?”

Yorumlar kapalı.