Türkiye’de 40 bin kişi organ nakli bekliyor

Aliağa'da vatandaşları teşvik etmek amacıyla organ bağış standı kuruldu. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun, "Türkiye'de yaklaşık 40 bin kişi organ nakli için beklemektedir. Her yıl ortalama 8 bin kişi de bu listeye eklenmektedir" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de 40 bin kişi organ nakli bekliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aliağa’da, Organ Bağışı Haftası nedeniyle farkındalığı artırmak ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla organ bağış standı açıldı. Demokrasi Meydanı’nda kurulan standa vatandaşlar ilgi gösterdi. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri de, vatandaşlara bilgiler vererek gönüllü olan kişilerin organ ve doku bağışlarını kabul etti.
Stantta gönüllü olarak organ bağışında bulunan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Duygu Değirmeci, organ bağışına dikkat çekti.

“2 BİN 500 HASTA ORGAN BULUNAMADIĞI İÇİN ÖLÜYOR”

Standın organ bağışı konusunda halkı bilinçlendirmek ve teşvik etmek amacıyla kurulduğunu ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun, “Türkiye’de yaklaşık 40 bin kişi organ nakli için beklemektedir. Her yıl ortalama 8 bin kişi de bu listeye eklenmektedir. Her yıl organ bağışı bekleyen hasta sayısı artmakta; ancak bağış yapanların sayısında aynı oranda bir artış bulunmamaktadır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 bin 500 hasta organ bulunamadığı için ölmektedir; yani pek çok hasta için organ nakli, yeniden normal bir yaşama dönmenin tek yolu. Daha önemlisi organ nakli, pek çok hastalıkta, hayatta kalmanın da en sağlam güvencesidir. Biz ne zaman başımız geliyor, o zaman durumu fark ediyoruz. Bunu şimdi fark edelim, organlarımızı bağışlayalım. Organlar toprak olmasın, bedende can bulsun” dedi.

İHA

Türkiye’de 40 bin kişi organ nakli bekliyor

Yorumlar kapalı.